Zahradní pergola – přítel pro letní dny

Zahradní pergola
Zahradní pergola

Zahrada u vašeho rodinného domu bývá tím nejpříjemnějším místem k odpočinku po náročném dni. Důmyslným vybavením správné zahrady jsou i zahradní pergoly. Tyto okrasné stavby slouží ke zpříjemnění posezení na zahradě nejen s rodinou, ale i s přáteli a blízkými.

Zahradní pergoly díky svému stavebnicovému systému nabízejí nepřeberné množství variant co do sestavení, takže každý zájemce a zákazník si může zcela bez jakýchkoliv omezení zvolit vzhled, jaký by měla jeho pergola mít. Je jen potřeba dbát na okolí a na velikost prostoru, který Vaše zahrada nabízí.

Podobě se meze nekladou

Zahradní pergoly může mít několik funkcí a podob. Tím asi nejvyužívanějším důvodem, proč si zákazník pergolu pořizuje, je forma zákoutí, které oceníte zejména při posezení v jarních a letních měsících. Pergoly však také mohou sloužit kupříkladu jako optický předěl zahrady od domu nebo hospodářského kouta, mnozí majitelé je využívají rovněž jako plot k sousedům. Pergola konec konců může mít rovněž pouze okrasný vzhled v prostoru zahrady. Meze pro použití zahradních pergol se zkrátka vůbec nekladou, záleží jen a jen na vás, jakou pergolu si zvolíte a pro jaký účel Vám tato stavba bude sloužit.

Zvolte si sami hustotu mřížek

Lze si tak objednat pergoly, které budou mít hustou treláž mřížek. Ty jsou vhodné zejména tehdy, chcete-li vaši pergolu použít jako “ochranný” plot vůči sousedům. Díky této hustotě mřížek je viditelnost přes pergolu snížena, takže Vás již nebudou otravovat nepříjemné pohledy sousedů, kteří lační po tom vědět, co se u Vás na zahradě děje. Tuto “neprostupnost” pergol ještě zvýšíte různým obložením rostlinami apod. Objednat si lze samozřejmě i pergoly, které budou mít mnohem řidší treláž mřížek, čímž bude zajištěna větší vzdušnost celé pergoly. Řídké mřížky jsou vhodné zejména tehdy, chcete-li na pergolu posléze umístit různé popínavé rostliny.

Mřížky lze samozřejmě umístit i mezní stropní ráhna, čímž získáte tolik potřebný stín, což oceníte zejména v parných letních dnech. Pergoly, které jsou takto vybaveny, lze také zastřešit nejrůznějším materiálem. Zastřešené pergoly jsou vůbec nejoblíbenějším druhem pergol. Jsou ideálním doplňkem například na terasy. Pokud se rozhodnete Vaši pergolu zastřešit, pak výrobce doporučuje použít jako zastřešovací materiál makrolon, ondex nebo rákos. Následně lze pokládat na zastřešení například i šindel.

Pro to, aby zahradní pergola mohla sloužit i k posezení s rodinou a přáteli, je potřeba, aby byla dostatečně prostorná. Musíte zde počítat s tím, že zde bude souprava sedaček, případně i stůl a další doplňky. Nejvíce využívaným místem, kde takovéto pergoly vznikají, je prázdný kout Vaší zahrady. Rohové pergoly vhodně tento kout vyplní. Často si také zákazníci přejí pergoly klasického obdélníkového tvaru.

Využijte služeb odborníků

Při pořizování zahradní pergoly si dobře rozmyslete, budete-li si ji chtít sami postavit. Přestože samotná konstrukce pergol není složitá, máte možnost využít odborníky na jejich stavění. Předejdete tak zbytečnému stresu a komplikacím při výstavbě pergoly.