Tulipány jako jedny z nejkrásnějších a nejoblíbenějších cibulovin vysazujeme podle vzorů z přírody do skupin. Jednak tak nejlépe vyniknou a jednak poté, co je vyjmeme z půdy, můžeme naprosto jednoduše jejich cibule vytřídit podle druhů. Poradíme – Co s tulipány po odkvětu.
Jako cibulnaté rostliny mají tulipány v našich zahradách velmi významné místo.
Vegetativní rozmnožování tulipánů
Základním přirozeným způsobem cibulnatých rostlin je vegetativní rozmnožování. Tulipány, jako druhy s jednoletou cibulí vytvoří každoročně určitý počet dceřiných cibulí. Ty mají různou velikost a některá z nich jsou dokonce květuschopné. Vegetativní orgány, které ještě nemají schopnost kvést, je třeba dopěstovávat podobně jako dospělé rostliny. Jen výsadbu provedeme mělčí. Cibule tulipánů jsou mrazuvzdorné, proto je můžeme ponechávat venku v půdě i přes zimu.
Tulipány – náročné cibuloviny
Tulipány jsou odjakživa zařazovány mezi náročné kvetoucí cibuloviny. Vzhledem k tomu, že pocházejí z oblastí s velmi deštivými jary, musíme jim v průběhu kvetení dodávat dostatečné množství zálivky. Drcená kůra v jejich okolí potlačí nárůst plevelů.
Co s tulipány po odkvětu?
Stříháme-li tulipány do vázy, ponecháváme na zbytku stvolu vždy alespoň dva dolní listy. Ty zabezpečí výživu dceřiné cibule. Jakmile ale tulipány odkvetou přímo na záhoně, odstraníme květy ihned po jejich odkvetení, a to těsně pod okvětními lístky. Věnovat pozornost odstraňování odkvetlých květů se maximálně vyplatí, neboť rostlinu nebude zatěžovat a oslabovat tvorba semen. Konec vegetačního období těchto rostlin nejčastěji představuje konec vegetace jejích nadzemních částí rostlin.
Prevence rozšíření infekcí a chorob
Obecně se doporučuje každoroční sklizeň tulipánů, aby se předešlo rozšíření nejrůznějších infekcí, například houbové a dalším chorobám.