Pyšný tulipán potřebuje soustavnou pozornost

Tulipán
Tulipán

Cibule tulipánů vysazujeme od září (děti nastupují do školy) do listopadu. V tomto období je již teplota půdy nižší, a tak jsou cibule tulipánů méně náchylné k houbovým chorobám, zároveň klesá i aktivita největších nepřátel tulipánů – hrabošů. Důležité je, aby se podařilo cibule zasadit do příchodu trvalejších mrazů. Sadbový materiál musí být zdravý, nepoškozený houbovými chorobami. Půda, do které tulipány sázíme, nesmí být čerstvě vyhnojena. Ideální je kvalitní kompost a hlinitopísčitá půda. V čistě písčitých půdách mohou cibule v případě holomrazů namrznout. Těžké a zamokřené půdy nejsou pro tulipány vhodné.

Cibule vysazujeme do nakypřeného lůžka sázecí lopatkou tak, aby nad špičkou cibule byla 10 – 12 cm vysoká vrstva zeminy. V případě sucha cibule po výsadbě zalijeme. U zahradních tulipánů je vhodná každoroční sklizeň cibulí. Tulipánové cibule sklízíme postupně podle jejich zralosti, nejlépe když začínají listy žloutnout. To bývá koncem června (děti jdou ze školy). Později sklizené cibule mívají popraskanou slupku a jsou náchylné k mechanickému poškození. Raději tedy sklízíme dříve než později. Při sklizni odlomíme od cibule stonek s listy. Cibule uložíme do lísek a přeneseme na vzdušné místo (chráněné před sluncem, deštěm), aby proschly. Přibližně po dvou týdnech provádíme jejich očištění. Extrémně malé cibulky likvidujeme, větší ponecháváme jako sadbový materiál.

Tulipány skladujeme na místě, kde se teplota pohybuje kolem 20 ° Celsia. Skladováním na teplém místě dochází k rozpadu cibulí (další rok máme z jedné velké cibule několik menších).
Tulipány můžeme pěstovat i na balkoně nebo v květináči. Po zasazení je třeba udržovat je v teplotě do 10 stupňů Celsia ve slabě vlhkém substrátu.