Zahrada v červnu

Zahrada v červnu - jahody
Zahrada v červnu - jahody

Červen nám společně s teplým počasím přináší první sklizeň sladkého ovoce v podobě jahod, višní a třešní.

Také s ním však nastávají další povinnosti, které jsou v zahradě potřeba udělat, abychom se z úrod mohli těšit i nadále.

Takže co a jak na zahradě v červnu?

Ovoce

Sbírání dozrávaných plodů včas platí především u jahod, které je dobré obírat každý druhý den. Stejně tak u višní, abychom zabránili náletům špačků a šíření plísní. Stromy jako jabloně, hrušky a višně je dobré během června přihnojit a spadané nedozrálé plody včas sbírat, aby se nešířili škůdci, proti kterým je případně nutné zakročit ochrannými postřiky.

Po sběru je důležité teplomilné stromy, jádroviny a peckoviny prostříhat, abychom je zbavili dlouhých výhonů a tím je prosvětlili, jelikož jsou závislé na slunečním světle.

V této době začíná kvést vinná réva, což znamená odstřihnout konečky letorostů a dva až tři listy nad budoucími plody.

Zelenina

Zatímco u ovoce začínáme úrodu pomalu sbírat, u zeleniny je několik druhů, které můžeme během června vysazovat. V teplých místech můžeme zasadit lilek a meloun, v chladnějších okurku a v neutrálních papriky a rajčata. Půdu je důležité každý den zalévat, obzvláště pokud panuje velmi teplé počasí, a podle potřeby přihnojovat.

U zeleniny také dochází ke sklizni – ředkvičky, kedlubny, salát, mrkev, celer mohou být vytrženy z půdy, je však dobré je pár dní před jejich dozráním pravidelně zalévat, a to hlavně u ředkviček a kedluben.

Květák se sklízí až na konci měsíce, ale přerostlé listy mu odlamujeme, aby lépe zrál.

Trvalky

Červen je období sběru bylinek, které je nejlepší sbírat ráno nebo večer.

Přesazují se šafrány, bledule, sněženky. Věnujte pozornost cibulovitým květům jako jsou tulipány a narcisy, které se zatahují a začínají období hybernace, takže je nutné přenést je do chladnějšího prostředí, např. sklepu.

Vysazují se popínavé růže a pokud jste vlastníkem skalky, tu je potřeba pravidelně zalévat, odstranit z ní plevel a zastřihnout moc rozrostlé květiny.

Dřeviny

Dřeviny je v červnu potřeba prostříhat a zastřihnout je do určitého tvaru, zároveň odstraňujeme zbylé květy odkvétajících rostlin. Popínavé rostliny připevňujeme, aby lépe rostly.