Aronie: Nenechávejte všechny plody ptákům

Aronie začíná plodit brzy a hodně. Poměr velikosti stromku a hmotnosti úrody je někdy až zarážející. Škůdci ani chorobami netrpí, je samosprašná. Pro svou nenáročnost pěstování a ošetřování a pravidelnou úrodu představuje také ekonomický efekt i pro zahrádkáře s menším pozemkem. Dosahuje pěkných výnosů i ve špatné půdě a v nepříznivých klimatických podmínkách. Plody uzrávají v první polovině září. Po uzrání je potřeba úrodu brzy sklidit, protože plody záhy opadávají, nebo je ozobávají ptáci. To co potřebujete pro vlastní spotřebu lze před ptactvem chránit sítěmi, zbytek jim nechte, tyto plody jsou pro ně cennou potravou.
Má ráda dostatek slunce, proto vybíráme slunné stanoviště. Zbytečně ji nezastřihujeme, nejvíce totiž plodí na konci větví a sama udržuje pěkný tvar a optimální velikost. Používá se i do volně rostoucích živých plotů a mezí.

Keříčkové sazenice můžeme získat řízkováním, odnožemi (kořenovými odkopky), hřížením, dělením keřů a také ze semen, protože potomstvo si celkem dobře podržuje vlastnosti matečné rostliny. Je však třeba sledovat semenáčky a při případných negativních vlastnostech (nízká plodnost, náchylnost na mráz, drobné plody apod.) nekvalitní jedince po vzoru přírody odstraňovat.

Plody aronie – malé černé kuličky rostoucí v trsech a připomínající jeřabiny – nemusíme nechat jen ptákům na pospěch. Aronie se pěstují čím dál víc a i v „neúrodném“ roce mávají tolik plodů, že se na nás ptáci nebudou hněvat. Plody aronie jsou bohatým zásobníkem zdraví prospěšných látek a po úpravě jsou velmi chutné.

Z plodů aronie jsou výborné kompoty, zavařenina, džem, vína, šťávy, plody se dají také sušit a nepodléhají snadno plísni, kvasinkám ani bakteriální hnilobě. 

Nevařený sirup (šťáva)
2 l otrhaných plodů aronie
80 g kyseliny citronové
2 – 3 kg cukru

Do čtyřlitrové sklenice vložíme otrhané a umyté plody aronie. Za 32 až 36 hodin přecedíme a plody lehce zmáčkneme. Získáme tak silně zabarvený macerát. Na každý litr šťávy přidáme 1 kg cukru a zastudena občas mícháme, až se cukr zcela rozpustí – což se stane přibližně po dvou až třech hodinách. Poté sirup slijeme do láhví. Sirup uchováváme v ledničce. Je praxí prověřeno, že vydrží až do února. Sladkokyselý sirup se hodí mimo jiné na přípravu nápoje dětem do školy.

Marmeláda
1,5 kg plodů povaříme s asi 2 dcl vody do měkkého stavu
Propasírujeme přes husté síto (abychom získali 1 l protlaku)
Znovu přivedeme k varu
Přisypeme 1 kg cukru se sáčky želírovacího prostředku
3 – 5 minut provaříme a odstavíme
Ještě horký džem nalijeme do sklenic (pozor na opaření) a zavíčkujeme. Sterilizace pak už není třeba. Marmeláda je výtečná zejména na promazávání perníků či piškotů nebo do lineckého cukroví.

Likér z aronie
1kg aronie
1 l vodky
l vody
40-50dkg cukru

Postup:
Do pětilitrového demižonu (nebo jiné skleněné uzavíratelné nádoby) dáme rozmixovanou arónii, zalijeme vodkou a necháme macerovat 4 – 6 týdnů. Slijeme, převaříme 0,5 l vody s cukrem, necháme vystydnout a přidáme k aronii.

Griotka z aronie
1 litr jeřabin, 1 litr vody, 400 g krystalového cukre, půl litru rumu, 1 a půl až 2 lahvičky sladké mandlové tresti.

Postup přípravy: Zralé plody přelijeme litrem vařící vody a necháme 4-5 dnů v chladu, pak lehce promačkáme a přecedíme. Přidáme 400 g cukru a povaříme. Necháme vychladnout, zalijeme rumem a mandlovou trestí.

Tip:
Hravé nebo tvůrčí povahy si mohou vytvořit vlastní etikety a opatřit jimi láhve či sklenice s produkty. Je to docela vtipný dárek pro rodinné příslušníky nebo blízké známé, kteří ocení domácí výrobu.

Přírodní šťáva a plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek. Je ověřeno, že šťáva snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Zvyšuje se rychlost proudění krve, což je vhodné při léčení hypertenze. Veškeré výrobky z arónie projevují aktivitu při zpevňování kapilár. Zjistilo se, že působením plodů a šťávy jeřábu černoplodého se vyrovnávají procesy vzruchu a útlumu v mozku a snižuje se emocionální nerovnováha. Šťáva z jeřabin má podle výzkumu izraelských vědců z ovocných šťáv nejvyšší vliv na imunitní systém a stejný účinek můžeme očekávat také u arónie. Dělají chybu ti, kteří tyto stromy považují jen za okrasné.