Zahradní domky

Zahradní domek
Zahradní domek

Zahradní domek – jak ho vybrat a postavit?

Rozměry

Zahradní domek můžete mít vcelku miniaturní, třeba půdorysně jen 1,5 x 1,5 metru a bez okna. Nářadí, kolečko, smotaná hadice k zalévání a pršiplášť se tam vejdou, ale to je vše. Pokud máte zájem o větší komfort, budete potřebovat zahradní domek větší, nejméně 2 x 2 metry a více. Domky o rozměrech např.  3,5 x 3,5 m mívají i vnitřní rozdělení.

Dřevo je oblíbené

Nejjednodušší je pořídit si dřevěný zahradní domek. Prodejem zahradních domků se zabývají prodejny většiny velkých obchodních řetězců. Nakoupit můžete však i přímo u výrobců, kterých je v republice celá řada. Na prodejně si vyberete z katalogové nabídky nebo vystavených vzorků. Prohlédnete si vybraný typ, složíte dohodnutou zálohu a pak už jenom čekáte na dodávku. Ta se uskutečňuje nejpozději do 4 týdnů, a to i v případě, když zadáte některé dispoziční nebo materiálové změny.


Základy zahradního domku

Výrobci dřevěných zahradních domků většinou požadují připravené základy. Buď jen základové pasy, nebo celou desku, případně jen patky, v ojedinělých případech postačí i nosný dřevěný trámový rošt).

Pokud se nechcete starat ani o přípravu základů, tak se zeptejte. Dodavatelská firma vám doporučí smluvního partnera v regionu, který základy připraví.


Výstavba je otázkou hodin

Samotná výstavba zahradního domku je pro dodavatele otázkou hodin, protože zahradní domek přivezou v rozloženém stavu a zbývá jen jednoduchá kompletace. Ta trvá u menšího domku dvě až tři hodiny, domek větší postaví za nejvýše jednu směnu.

Velký a drahý zahradní domek (200 tisíc a výše), který může sloužit i jako obytná chatka, postavíte (či si necháte postavit) tak za dva dny. Doprava a montáž domku je většinou v ceně dodávky. Stejně tak i různé součásti jako okna, dveře, střešní krytina, zábradlí terasy a případně dřevěný zahradní nábytek či podlahová krytina.

Za příplatek získáte atypická okna, boční přístřešek atd. Každý druh domku je k dispozici nejméně ve 2–3 provedeních. Životnost zahradních domků je podle typu základů a zvoleného (dále obnovovaného) nátěru v řádu desítek let.