Připravte zahradu na léto

nadzemní bazény
nadzemní bazény

Zdá se, že jaro dosud pořádně nezačalo, a už abychom se chystali na léto. Ačkoliv se příroda letos zatím moc nesnažila, doufejme, že to ještě dožene a užijeme si řadu teplých víkendů na zahradě. Nač byste měli myslet už teď, abyste se v létě mohli jen radovat z pěkného počasí a relaxovat?

Barevné léto

Pozdní jaro a léto mohou být na zahradě tou nejkrásnější dobou, kdy se vše rozzáří záplavou pestrobarevných květin. Umocněte zavčas tento dojem a umístěte květinovou výsadbu tam, kde nejlépe vynikne – do centra zahrady, okolo altánu či bazénu. Zajistěte, aby měla dostatek slunce a živin. Nejlepší dojem budí květinová výsadba různé výšky, myslete proto na vhodné kombinace druhů vyšších (slunečnice, divizny), středně vysokých (vousatce, černuchy), nízkých (jiřiny, chrpy) a popínavek (hrachor, lichořeřišnice). Některá zahradnictví prodávají již připravené směsi letniček.

Pohodlné posezení

zahradní posezení
zahradní posezení

Léto na zahradě, to jsou především klidné chvíle odpočinku, zahradní párty a víkendové grilovačky. Proto nastal čas oprášit zahradní nábytek, provést nezbytné opravy, případně dokoupit co už nelze zachránit. Nábytek snadno zbavíte nečistot pomocí vysokotlakého čističe. Po uschnutí můžete začít s impregnací, nejlépe venkovní lazurou, lakem nebo olejem, který dokáže zdůraznit strukturu dřeva. Kovový nábytek snese ošetření intenzivními čisticími prostředky. Rezavá místa se musí osmirkovat a zatřít. Také podsedáky potřebují vyprat a naimpregnovat.

Relax u bazénu

nadzemní nafukovací bazén
nadzemní nafukovací bazén

Ať už vlastníte vestavěný nebo nadzemní bazén, před začátkem sezóny je třeba zbavit ho všech nečistot. Začněte mechanickým očištěním stěn i dna bazénu a posléze se zaměřte na vodu. Po napuštění přijde čas zprovoznit filtrační zařízení a upravit PH vody na optimální hodnotu (6,8 – 7,8). Doporučuje se obohatit vodu přípravkem, který stabilizuje tvrdost vody a eliminuje tvorbu vodního kamene. Tzv. šoková dezinfekce vody zbaví bazén mikroskopických organismů a zbytků nečistot. Pak se již můžete začít koupat, i nadále je však nutné optimálně dávkovat přípravky pro průběžné čištění.