Zahrada v březnu

zahrada v březnu
zahrada v březnu

Jak jste snášeli zimu? Jaký byl pohled z okna na zahrádku, která byla pod sněhem či podmáčená z dešťů? Táhlo vás to také ven?

Zahrada v březnu

Víte, kdy je ten správný čas začít zahradničit?

U nás to funguje tak, že jakmile je sucho a slunko začne alespoň trošku hřát, tak nějaký soused to nevydrží a pustí se do toho. Je jedno co dělá, ale v každém případě tím spustí strašnou lavinu. Ze všech domků vylézají lidé a rychle, rychle musí něco na zahradě začít kutit. A vlastně je jedno, zda je to v únoru, březnu či kdykoliv.

Pranostiky pro březen

  • Hřmí-li v březnu, sněží v květnu.
  • Na svatou Františku déšť, neurodí se brambory.
  • Když se vlaštovička vrací přes moře, každý sedlák lenoch, který neoře.
  • Mrzne-li na svatou Gertrudu, mrzne ještě 40 dní.

Do čeho se pustit v březnu na zahradě

Březen je ideální dobou pro odstranění všech zimních ochran a zlepšováků. Takže začneme tím, že odstraníme ze záhonků chvojí a listí, můžeme odhrnout hlínu, kterou jsme nahrnuli na kořeny, stejně tak můžeme již s klidem rozvázat jehličnany, které jsme svázáním chránili před poškození těžkým sněhem. Jakmile máme rostlinky v záhonech hezky očištěné, tak je můžeme pohnojit kompostem. Důležité je také zkontrolovat všechny rostliny, které mrazy vytlačují ze země a zatlačit je zpět.
foliovniky-250x250.gif

Když už venku nemrzne, tak je vhodná doba i pro výsadbu nových růží, živých plotů či jiných dřevin. Stejně tak je vhodná doba na tvarování našich okrasných dřevin (pozor – ty, které kvetou již na jaře, tvarujeme až po odkvětu).

Březen na zahradě je v každém případě měsícem úklidovým – odstraňujeme vše, co nepřežilo zimu, uklízíme odumřelé části rostlin, čistíme skalku.

Ovocné stromy na zahradě

Pěstujeme-li na zahradě i ovocné stromy, tak březen je i zde čas na obhlídku a kontrolu. V korunách se začínají objevovat zahušťovací letorosty, ty musíme vyřezat či vystříhat a trošku korunu vytvarovat do “pohárovitého” tvaru. Tento tvar se pak snažíme udržovat po celou sezonu.

Koncem března je správný čas na výsadbu broskvoní a meruněk.

Ovocné stromy je také třeba ochránit postřiky proti všem škůdcům – zejména obalečům a mšicím, kteří se po skončení zimy začínají znovu objevovat.