Živý plot a jeho jarní úprava
Hloubka zásahu do živého plotu je závislá na bujnosti růstu použitých dřevin. Razantnějším řezem podpoříme dostatečnou rychlost růstu během vegetace.
Jednorázovým sestřihem na jaře docílíme téměř u všech dřevin dostatečně hustého vzhledu. Počítejme s tím, že rostlina musí vynaložit velkou energii, aby probudila k životu spící očka umístěná blízko kmínku. Vhodnější je proto omlazovací řez ve dvou etapách.
První rok seřízneme pouze jednu stranu živého plotu až do starého dřeva. Na druhé straně provedeme jen běžné zkrácení výhonů.
Následující rok provedeme zpětný řez na druhé straně. Stejně tak lze nejprve zredukovat výšku živého plotu a příští rok jeho šířku.
Pohled na zmlazený živý plot sice není příliš vábný, ale již v následujícím roce bude plný síly a života.
Jak živý plot upravovat?
Zahradníci doporučují začínat při seřezávání živého plotu dole a postupovat směrem vzhůru. Začnete-li s řezem nahoře, odstřižené větévky budou padat na nižší partie a řez pak bude obtížnější.
K dosažení pěkně vypadajícího živého plotu odborníci radí seřezávat strany poněkud šikmo, se sklonem asi jedna ku desíti.
Horní část plotu bude užší než část spodní. Díky tomuto tvaru pronikne ke spodní části živého plotu více světla i vody. Plot bude zelený odshora dolů.
Po prvním řezu se vytvoří dlouhé a silné výhony, které jsou v následujícím roce jen těžko odstranitelné. V létě je proto třeba plot znovu sestříhat.
Jestliže nejste ‘zahradnický’ typ, zadejte péči o svůj plot sadařské nebo zahradnické firmy, které tuto službu běžně provádějí.
A z čeho máte plot vy? Co třeba Turkestánský brest.