Rychle rostoucí živý plot

Turkestánský brest
Turkestánský brest

Turkestánský brest (Ulmus pumila) je jedinečná rostlina vyznačující se extrémně rychlým růstem. Její původní domovinou je oblast východní Sibiře, proto je často také nazýván Jilm sibiřský.

Je to nenáročná rostlina s malými zelenými lístky, nejčastěji je využívána jako rychle rostoucí živý plot. Za rok je schopen vyrůst o 1,2 až 1,8 metru a zakryje prakticky vše, kde jej vysadíte, přičemž se bohatě rozvětvuje. Konečná výška může dosáhnout až 5 metrů. Živý plot běžné výšky tak můžete vypěstovat v průběhu 1,5–2 let.

Výsadba živého plotu

Jeho výsadba je možná jen v období vegetačního klidu, tj. na podzim koncem října, nebo začátkem listopadu, a poté na jaře v březnu, dubnu až do poloviny května (záleží na počasí).
• Kořeny je třeba aspoň 24 hodin před výsadbou namáčet, aby dobře nasákly vodu.
• Vykopanou zem můžeme obohatit rašelinou nebo kompostem, v případě těžkých hlinitých půd k ní přidáme písek.
• Umístíme rostlinu do jámy, zasypeme kořeny zeminou, potom opatrně kolem sešlapeme zem. Zpočátku hojně a často zaléváme.
• Když se pod rostliny (přímo na půdu) uloží černý fóliový pás, zabrání se růstu plevele, půda lépe drží vlhkost a rostlina roste rychleji.

Ošetřování
Na jaře se živý plot asi 10–15 cm nad půdou ořeže, aby se větvičky rozvětvily.
Při vhodném zalévání začne rostlina velmi rychle růst. V létě se ještě jednou zkrátí dlouhé výhonky minimálně na polovinu a na podzim opět. Při posledním řezu koncem podzimu keř zarovnáme na stejnou výšku. První rok nenechme plot vyrůst výš jak 1–1,5 metrů, dávejme raději pozor na dostatečnou hustotu. Další rok na jaře ho můžeme nechat dorůst až do dvoumetrové výšky. A protože to netrvá dlouho, na konci jara se může tvarovat.

Použití
Turkestánský brest je ideální k použití ze strany od silnice, k zachycení prachu i zvědavých pohledů kolemjdoucích. Pro intenzívní růst vyžaduje rostlina pravidelný přísun vody. Když rostlina dosáhne požadovaného rozměru plotu, stačí jí jen málo vody a její růst se zpomalí.

Jediná péče o tuto rostlinu spočívá prakticky pouze v pravidelném stříhání do požadovaného tvaru tak, aby nepřerůstal tam, kde to nechceme. Turkestánský brest si můžete za velmi zajímavou cenu objednat na následujícím webu, kde o něm také naleznete bližší informace: www.zazracny-plot.cz.