Zahradní cesty a chodníčky

Na výběr je řada materiálů
Ještě než začnete cestu zakládat, měli byste se zamyslet nad celkovým dojmem zahrady. Materiál, který si na zbudování zahradní cesty vyberete, by měl ladit s materiály použitými na podezdívkách, pergolách a terasách. Některé jsou téměř bezúdržbové (dlažba z přírodního kamene), jiné třeba v zimě udržovat ani nelze (chodníčky ze sypkých materiálů). Hlavní a důležité cesty by měly být nenáročné na údržbu, své uplatnění tu najdou klasické kostky, dlaždice, umělý kámen nebo zatravňovací dlaždice.

Dlažební kostky
Dlažební kostky, takzvané kočičí hlavy, se hodí zejména pro klikaté cesty. Pevných a odolných cestiček z dlažebních kostek docílíte, když budete kostky pokládat do směsi písku a cementu a stejnou směs vsypete i mezi vzniklé spáry. Až dokončíte veškeré práce, celou cestu důkladně pokropte, po vyschnutí cementopísková směs ztvrdne.

Kámen, dřevo, cihly

Atmosféru zahrady dotváří přírodní kámen, dřevo nebo staré cihly, vyhrát si můžete i se štěrkem, pískem nebo oblázky a kůrou. Založení cestičky z drobnějších materiálů, jakou jsou štěrk, oblázky či kůra, by měl předcházet výkop zemin, odstranění drnů a položení černé izolační folie, která zabrání prorůstání trav a plevele. Teprve na tuto fólii vysypte zhruba sedmicentimetrovou vrstvu kůry, oblázků nebo štěrku.