Výsev letniček – do pařeniště i na záhon

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čím by byly naše zahrady, balkony truhlíky a terasy bez letniček! Vždyť jsou to právě letničky, které přinášejí radost z barev a vůní do našich životů. I když je trvání jejich krásy a pestrosti jen dočasné, přece nám stojí zas to, abychom si letničky znovu a znovu vysévali každoročně na jaře a pak se z nich těšili po celé léto.

Dělení letniček do dvou skupin

Podle výsevu dělíme letničky na dvě skupiny:

  1. skupina – odolnější letničky, které lze vysévat přímo na záhon
  2. skupina – choulostivější letničky, které vyžadují předpěstování v pařeništích nebo alespoň v truhlících nebo miskách za oknem.

Podmínky zdárného klíčení

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Petúnie

Hloubka výsevu je tou hlavní podmínkou pro zdárné klíčení semen letniček. Dalším požadavkem je pak dostatek tepla a přiměřené vlhko. Semena se nikdy nevysévají do suché nebo naopak příliš mokré nebo mazlavé půdy. Obecně platí, že semena se zasypávají dvojnásobnou vrstvou zeminy, jen semena velká trojnásobnou vrstvou zeminy, než jaká je velikost semene. Příliš jemná semena, jako mají například lobelky, petúnie nebo begónie se vysévají do misek a do truhlíků, které se předem naplní jemně prosátou zeminou. Na urovnaný povrch vysejeme semena a jen jemně je přitlačíme například prkénkem. Výsev provádíme řídký, aby si vzešlé rostlinky vzájemně nestínily. Jakmile semena vyklíčí, potřebují dostatek světla a vzduchu. Zálivku provádíme pouze ve formě mírného rosení.

Přepichování neboli pikýrování

Zesílené semenáčky pikýrujeme, přepichujeme do truhlíků, obvykle 2x, aby rostlinky mohly dostatečně zesílit. Častým větráním se rostliny postupně otužují a díky tomu se pak dobře uchytí při přesazení do volné půdy v záhoně. Při výsevu do pařeniště postupujeme s výsevem a přepichováním stejným způsobem.

Letničky k přímému výsevu na stanoviště: slunečnice, mák, chrpa, měsíček, kosmea, lichořeřišnice, slézovec, letní cypřišek, rezeda, klanokvět a jednoleté okrasné trávy.

Letničky k výsevu pro předpěstování: nestařec, angelonie, begonie, bidens, astry, kalibrachoa, nevadlec, ostruhatka, hledíkovka, kejklířka, lobelky, petúnie.