AČOKČA (Cyclanthera pedata (L.))

Ačokča
Ačokča

Ačokča je popínavá zelenina příbuzná s tykvemi a okurkami, původem ze Střední a Jižní Ameriky. Tedy jakási indiánská papriko-okurka. Je to tak trochu „divoká zelenina“, takže má své výhody: je poměrně nenáročná a hlavně rezistentní vůči plísni napadající okurky. Je též vítanou pastvou pro včely.

Pěstování: jako okurka
Dáte-li trochu koňského hnoje, odmění se vám bujným růstem a spoustou výtečných, křehkých plodů. Přes léto můžete občas přihnojit např. rozředěnou kopřivovou jíchou (1:10). Potřebuje slunko a pokud je suché a horké počasí, tak závlahu (poznáte podle svěšených listů . Ideální ke plotu nebo k mladému stromku – plazí se, vyvazovat netřeba. Sázíme sazenice předpěstované cca od konce dubna (jako dýně), ale pokud nemáte slimáky, můžete po zmrzlých rovnou na stanoviště. Mráz nepřežije. Mladé rostliny, než se vyplazí nahoru na plot, je vhodné chránit proti slimákům např. rourou z pet flašek. Případně, pokud je již horké počasí, tak zpočátku stínit. Až rostliny zesílí a rozrostou se, tak už snáší polední horko bez problémů. Plodí vytrvale celé léto až do prvních mrazíků.

Ačokča – sklizeň a využití:
K přímé konzumaci jsou ideální malé plody 3 až 5 cm. Větší jsou tužší a mají tvrdá semínka, ale je možné je pokrájet do polévky, do zeleninové směsi, do leča apod. Případně využít k získání semínek na další sezonu.
Ačokču je možné nakládat stejně jako okurky, případně společně s okurkami a jinou zeleninou. Nebo také připravovat plněné jako papriky.

Kde získat semínka ačokči?
V běžných zahradnictvích nejsou obvyklá. Pokud vím, tak firma Semo je nabízí v řadě “kuriozity”. Pokud si vzpomenete včas (tj. cca do února), tak je seženete v Gengelu, o.p.s. (zabývá se uchováním a množením starých a krajových odrůd a různých neobvyklých plodin).

A pokud si nevzpomenete včas, můžete zkusit sociální sítě, nějaké komunitní fórum, kde se směňují semínka, třeba skupina Permakultura na Facebooku. Autorka článku disponuje semínky pro cca 2 zájemce (po cca 10 semínkách, což na vyzkoušení a rozpěstování stačí), za poštovné nebo výměnou za jiná semínka.