Vypěstovat ředkvičky, to jde rychle

Snad na každé zahradě i zahrádce se najde vždycky pár řádků i na ředkvičky. Ty se osvědčily jako skvělá meziplodina, neboť jejich pěstování je rychlé. Na jaře dozrávají v době kolem šesti týdnů a v létě už během 30 dnů. Jako první jarní zelenina, kterou si sami na zahradě můžeme vypěstovat, je malá ředkev velmi oblíbená.

Půdní podmínky
Pokud bychom ředkvičky vysazovali do velmi lehké půdy, mohlo by se stát, že snadno vyběhnou do květu. Ideální jsou tedy pro ně dobře propustné hlinité půdy. Velmi důležitá je při pěstování neměnná půdní vlhkost. Půda ale nesmí být zamokřená. Ještě před výsevem je dobré vylepšit půdu přidáním kompostu.

Důležitý je řídký výsev
S výsevem ředkviček můžeme začít již v březnu. Rozhodujícím faktorem pro úspěšné pěstování je řídký výsev, neboť při hustém výsevu ředkvičky vyhánějí jen do listů a netvoří se jim bulvičky. Semena se zapravují do hloubky 1 cm a vzdálenost rostlin v rádcích by měla odpovídat cca 3 – 5 cm.

Vyhovující stanoviště
Ředkvičky jsou rostlinami krátkého dne, proto jim na jaře a na podzim vyhovuje slunné stanoviště. Naopak v létě se jim daří spíše v polostínu. Jsou velmi vítanými společníky do smíšených výsadeb společně s mrkví, cibulí, kedlubnami nebo salátem. Nesnášejí ale společnou výsadbu s okurkami ani jejich bezprostřední blízkost.

Hnojení
Ředkve obecně nesnášejí půdy vyhnojené chlévskou mrvou ani vápnem. Před vlastním výsevem je možné na záhon přidat vyzrálý kompost. V předchozím roce na podzim můžeme na místa pro plánovanou výsadbu ředkviček rozhodit fytogenní vápenec.

Vhodná volba odrůdy
Abyste byli se sklizní ředkviček spokojeni, je dobré vybrat tu správnou odrůdu. Nejchutnější bývají raně pěstované ředkvičky. K raným odrůdám řadíme ředkvičky: „Prima“, „Duo“, Albena“ a „Cherry Belle“. Polorané odrůdy jsou: „Věra“, „Vinara F1“, „Lidka“. Můžeme vybírat nejen podle doby výsevu, ale i podle barvy a tvaru bulviček. Kromě červených jsou k dostání například i žluté kulaté ředkvičky „Zlata“, které patří k polopozdním až pozdním odrůdám.

Semínka pro sazbu můžete najít i v našem produktovém katalogu.