Sortiment bazalek k výsevu je velmi pestrý

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zatímco v obchodech potravinami, můžeme zakoupit jediný typ vzrostlé bazalky, a to odrůdu Genovese, na zahradě nebo za oknem v truhlíku si jich můžeme vypěstovat spousty. Budete-li pěstovat bazalku v bytě, bude to chtít dostatek světla a tepla, ale pochopitelně můžete vysévat i do skleníku nebo na zahradu.

Tradiční jarní a letní pěstování
Pro tento způsob pěstování vyséváme bazalku v březnu a dubnu. Avšak pro průběžnou celoroční sklizeň mladých lístků se dá bazalka vysévat prakticky celoročně. Takto pěstovanou bazalku vyséváme do květináčů o průměru 10 až 14 cm a bazalku nepřepichujeme. Do květináče s navlhčeným zahradnickým substrátem uložíme cca 5 až 8 semínek. Ta by měla klíčit v hloubce 0,5 až 1 cm. Jakmile semínka vzejdou, nechejte v květináči o průměru 10 cm jen 3 nejsilnější rostlinky, v květináči s průměrem 14 cm maximálně 5 rostlinek.

Do květináče jsou vhodné méně vzrůstné, spíše kompaktní odrůdy: Mánes, Compakt a Mammolo Genovese.

Zelenolisté odrůdy bazalky
Lettuce Leaf – bujně rostoucí odrůda dosahující výšky 40 – 50 cm, má charakteristické jemné aroma podobné odrůdě Dark Green. Listy jsou široce oválné, bublinaté, světle zelené barvy a mají mírně zkadeřený povrch.

Compakt – atraktivní drobnolistá odrůda kompaktního vzrůstu. Ten je zachován pouze při pravidelném zaštipování. Aroma je výrazně kořeněné.

Mánes – tmavě zelená drobnolistá odrůda tvořící kompaktní vyrovnané kulovité keříčky. Má jemnou vůni s nasládlým nádechem. Vyžaduje pravidelný řez, výhodou je pozdní kvetení.

Dark Green – bazalka bujného vzrůstu s tmavě zelenými listy. Typicky salátový druh. Listy jsou silně aromatické, křehké a bublinaté.

Mammolo Genovese – širokolistá salátová mini bazalka s natí výrazné chuti. Určená k všestrannému využívání. Mladé rostliny sestřiháváme na výšku 10 cm, díky tomu vznikne hezky košatý trs. Nežádoucí kvetení redukujeme pravidelným zaštipováním.

Spolu s našimi partnery můžete najít druhy bazalky i v našem katalogu rostlinek…