Vyberte si z pestré škály jarních cibulovin

Hyacint
Hyacint

Tulipány
Velice často pěstovanou cibulovinou jsou tulipány. Mají nesčetně barevných a výškových variací a také různou podobu kvetení (raně, středně a pozdně kvetoucí tulipány). Vysazují se v září až říjnu do hloubky asi 10 cm a vzdálenosti 10 až 20cm. Cibule odkvetlých botanických tulipánů není třeba vyrývat, mohou zůstat delší dobu v zemi. Přihnojujeme je během rašení listů nebo po odkvětu. Listy neodstřihujeme, ale necháváme zaschnout. Naopak odstraňujeme zaschlé květy nebo tvořící se plody, aby nevysilovaly celou rostlinu. Přesazovat můžeme tulipány až po zatažení, tedy asi v červnu. Pak oddělíme hlavní cibuli od dceřiných a vysadíme na nové místo.

Narcisy
Oblíbeným symbolem jara v zahrádkách jsou narcisy. Jednou z možností, jak rozzářit jarní zahradu, je osázet narcisy samostatný záhon třeba v předzahrádce. Můžeme je sázet ale i do trávníku. Travnatá plocha posetá žlutobílými květy vypadá po šedivé zimě jako malý zázrak. Narcisy množíme dceřinými nebo vedlejšími cibulemi po odkvětu nebo v časném podzimu. Cibulím prospěje, když je vybereme jednou za pár let na začátku léta ze země, necháme je proschnout na suchém místě a začátkem podzimu znovu zasadíme do hloubky 10 až 15 cm. Vysadí-li se později, jsou v první zimě citlivější. Vyhovuje jim slunné až polostinné stanoviště a půda mírně suchá až vlhká.

Modřence
Špičku každého stonku této rychle se rozrůstající rostliny zdobí tmavomodrý květ. Vyžaduje plné slunce a dobře propustnou půdu.

Sněženky
Tato nenáročná, zpravidla jako první se v našich zahrádkách objevující květina vykvétá někdy již v únoru a má drobné bílé a krásně vonící kvítky. Vyžaduje chladno a vlhkou, hlinitou půdu.

Bledule
Převislé bílé květy bledule jsou větší a rozkvétají o něco později než sněženky. Dávají přednost polostínu a vlhčí půdě.

Šafrány (Crocus)
Svítivě oranžové nebo naopak modrofialové květy na krátkých stvolech rozzáří již v únoru a v březnu každou skalku a předzahrádku. Daří se jim dobře na výsluní a v teplu, nikdy ne na vlhkém místě.

Hyacinty
Modré, fialové, růžové, bílé nebo karmínové překrásně vonící květy vyrůstají v hustých hroznech na přímém, pevném stvolu. Prospívají na plném slunci, v teple, v dobře propustné půdě.

Řebčíky královské
Každý stonek nese pět zvoncovitých oranžových květů s vrcholovou „korunkou“ listenů. Vyžaduje plné slunce a propustnou půdu, v bezprostřední blízkosti je ochranou proti krtkům a hryzcům.