Hebe (Emerald Green) “GREEN GLOBE”

Hebe 'Emerald Green'
Hebe 'Emerald Green'

Roste hustě a nízce a časem tvoří více či méně pravidelné polštáře a kopečky. Může být krásnou nízkou dominantou ve vřesovištím záhoně nebo elegantní lem chodníčků a stezek v zahradě. Roste pomalu a lze výborně stříháním tvarovat. Řez by měl být mírný a měl by se odehrát na začátku jara po mrazech.

Hebe

Hebe ‘Emerald Green’ je stálezelený keř z čeledi Plantaginaceae – jitrocelovité. Dorůstá do výšky 0,2-0,3 m a vytváří kompaktní, kulovitý keř.  Drobné, vstřícně postavené sytě zelené listy si svou svěží barvu uchovávají přes celou zimu. Toto hebe vůbec nekvete.

Jak pěstovat

Hebe se pěstují na slunci či v polostínu ve výborně odvodněné, raději nepříliš humózní zemi, která by neměla vysychat – kůrový mulč je nutný během celého roku. Půdní reakce může být od mírně kyselé přes neutrální až do lehce alkalické. Hebe pochází z Nového Zélandu, tedy ze země s vysokou vzdušnou vlhkostí a mírnými zimami. Pro naše podmínky vybíráme pouze ty nejmrazuvzdornější, což jsou většinou druhy a odrůdy s malými listy a zakrslým vzrůstem. U nás jsou mrazuvzdorné na místech chráněných před ostrým větrem a přímým zimním sluncem do cca -23°C. Během chladných zim je můžete pro jistotu přetáhnout ochrannou textilií nebo stínovkou. Dospělé hebe většinou dobře obráží i po silném zimním poškození.