Víte, kdy a jak vysévat a vysazovat kořenovou zeleninu?

Každé druh zeleniny potřebuje to své, ať už je to správný čas výsevu, typ půdy anebo způsob, jakým sklizenou zeleninu uskladňovat. Abychom, se vyvarovali případných chyb, zaměříme se dnes na výsev kořenové zeleniny. Řekneme si, jak je to s výsevem mrkve, petržele, pastiňáku, ředkví, křenu, tuřínu, červené řepy a s výsadbou celeru.

Celer
Celer nesnáší hlubokou výsadbu, proto je nutné dbát na to, aby srdéčko rostliny zůstalo vždy nad zemí.

Pastiňák
Pastiňák se vysévá přímo na záhon, a to v březnu. Výsev se provádí do hloubky 2 cm a do řádků vzdálených od sebe 40 cm.

Mrkev karotka
Výsev mrkve by měl probíhat do řádků vzdálených mezi sebou 20 – 30 cm a do hloubky 1,5 cm. Máme-li k dispozici studené pařeniště, můžeme do něj mrkev vysít již koncem února. Jakmile mrkev vzejde, vyjednotíme ji na vzdálenost 5 cm.

Petržel
Petržel pěstujeme stejným způsobem jako mrkev.

Červená řepa
Červenou řepu vyséváme na záhony po rané zelenině. Ideální dobou je výsev v polovině dubna. Výsev provádíme řídce, neboť se po vzejití nejednotí. Jednotlivé řádky mají vzdálenost 40 cm.

Ředkvičky
Vyséváme-li ředkvičky samostatně, činíme tak do hloubky 1 cm a na vzdálenost řádků 15 cm. Po vzejití se vyjednocují na vzdálenost 3 až 5 cm. Ředkvičky však můžeme vysévat rovněž do záhonů petržele nebo mrkve.

Jak je to se zálivkou
Zelenina, která zakořeňuje dostatečně hluboko, jako například mrkev, tuřín, křen, petržel, pastinák, červená řepa, si dovede vláhu v potřebném množství opatřit z půdy mnohem snadněji než celer nebo ředkvičky. Celer se tedy musí v průběhu celého vegetačního období zalévat pravidelně, aby jeho bulvy dorostly dostatečně velké. I ředkvičky se musí zalévat pravidelně, při nepravidelné zálivce totiž praskají.

Jak je to s hnojením
Petržel, mrkev, černý kořen, pastiňák ani červená řepa nesnášejí přímé hnojení chlévskou mrvou. Snesou pouze kompost, a to v dávkách 150 – 200 kg na 100 m2. K tomu přidáváme 2 kg draselné soli a 1 kg síranu amonného. Nejvíce hnoje spotřebuje celer. Je náročný na živiny, a tak mu dopřejeme dostatek proleželého kompostu s přiměřenou dávkou minerálních hnojiv anebo vydatnou dávku hnoje.