Tykve vysévejte do poloviny května

Tykve neustále rozšiřují svůj sortiment a také se stávají stále oblíbenějším doplňkem našich jídelníčků. Není tedy divu, že se o jejich pěstování zajímá stále více lidí. Výsev a pěstební podmínky jsou základním kamenem úspěšného pěstování tykví, takže se dnes zaměříme právě na tyto faktory.

Kdy je čas na venkovní výsevy
Jakmile teplota půdy dosáhne 15°C, je pravý čas na výsev tykví. Ideální doba je obvykle první polovina května. Pro lepší výsledky se osvědčilo vysévat do volné půdy do hnízd po 2 semenech. Jakmile semenáčky vzejdou, necháváme dále růst pouze ten silnější z nich.

Jak je to s předpěstováním
Pro předpěstování sadby je dobré načasovat si výsev asi tak na 3 týdny před tím, než hodláme rostliny vysazovat do venkovního prostředí. Jakmile na semenáčcích vyrostou první pravé listy, přichází čas na výsadbu. Růst semenáčků je poměrně rychlý, dosti rychle vyrůstá i jejich kůlovitý kořen, takže počítejte s tím, že rostlinky nesnesou pikýrování. Vysévejte je tedy přímo do kelímků nebo květináčků, abyste je nemuseli pikýrovat.

Nároky tykví na půdní prostředí
V našich podmínkách je tradicí pěstování tykví na kompostech v menších zahrádkách. Ovšem i v tomto případě je třeba tykvím zajistit dostatek živin, neboť tykve jsou rostlinami první tratě. Potřebují opravdu mnoho organické hmoty v půdě. Hnojení provádíme uleželým kompostem nebo chlévským hnojem. Co se půdy týče, dávají tykve přednost neutrálním až mírně kyselým půdám.

Kam s nimi
Tykve jsou teplomilné rostliny, které při teplotách pod 5°C zastavují svůj růst. Pro zdárné pěstování se doporučují teploty mezi 18 – 25°C. V chladnějších polohách je tedy důležité vybrat tykvím záhřevné lokality. Místo by mělo být dostatečně prosluněné a také chráněné před nárazovým či silným větrem. Hlinitopísčité, středně těžké až lehké půdy, dostatečně vododržné jsou optimálním prostředím pro jejich pěstování.