Kdoulovce – kvetoucí symboly jara

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jejich plody se dají konzumovat, ale musí se vědět, jak na to. Většina z nás je ale stejně pěstuje kvůli záplavě nádherně barevných a tvarově dokonalých květů, které na začátku jara doslova obsypou každý z těchto keřů.

K ozdobě i užitku
Kdoulovce pravidelně na počátku jara dokážou svými květy na pozadí rozvíjejících se lístků svěží zelené barvy rozzářit tou dobou ještě nevýrazné prostředí zahrad a předzahrádek. S příchodem podzimu na nich začnou vynikat plody v zelenožlutých barvách. Ty se dají využít několik způsoby, kromě marmelád také ne provonění prádla v šatníku. Pěstitelé, kteří mají v zahradě kdoulovce, nepřijdou nikdy zkrátka.

Živé ploty s krásnými květy
Opadavé trnité keře – kdoulovce (Chaenomeles), jejichž místem původu je východní Asie, dorůstají obvykle do výšky okolo 1 metru. Skvěle se hodí do předzahrádek, jako živé ploty, které není třeba příliš zastřihávat. Pozor však na jejich trny. Jejich květy nabídnou na jaře opravdovou podívanou. Dokážou pod svým množstvím doslova skrýt celé prutovité větve a doslova obalit celé keře. Květy mají rozmanité barvy od bílé přes oranžovou, růžovou až po červenou. Červené odstíny ale obvykle převládají.

Kde je pěstovat
Vzhledem k tomu, že kdoulovce jsou světlomilné keře, měli bychom jim dopřát podle toho i místo výsadby. Jsou skvělé v tom, že odolávají dobře nízkým teplotám, jejich výsadba je tedy možná i ve výškách okolo 500 m n. m. Půda pro výsadbu musí být hlavně propustná, nevadí jim ani kamenité, živinami méně zásobené půdy. Přežijí spolehlivě i ve znečištěných půdách.

Tvarovat nebo ne?
Vzhled těchto keřů je natolik specifický, že se nedoporučuje jejich tvarování. Pouze v případě, že dojde k mechanickému poškození anebo máme keře již přestárlé, můžeme provést zmlazovací řez. Vypadají hezky jako solitéry, uplatní se i v menších skupinách anebo mohou tvořit volně rostoucí živé ploty.

Množení
K množení kdoulovců můžeme využít takzvaných odkopků. Dalším způsobem je řízkování, ale dají se také vypěstovat ze semen. Do svého okolí se rozrůstají formou podzemních výběžků a právě ty lze při množení využít. Vždy je dobré výsadbu kdoulovce pečlivě plánovat, mohlo by se stát, že odnožující keř vroste i tam, kde to není z našeho hlediska žádoucí.