Rhododendron impeditum – pěnišník obtížený

Rhododendron
Rhododendron

Rhododendron (česky Rodedendron neboli pěnišník)

Rododendron obtížený patří u nás k nejmrazuvzdornějším a zároveň nejspolehlivějším druhům, který si oblíbili i pěstitelé, jimž velkokvěté odrůdy rododendronů k srdci zrovna nepřirostly. Jedná se zakrslý, pomalu a velice hustě rostoucí, stálezelený keřík s malými, oválně podlouhlými, modrozelenými listy. Květy jsou rovněž drobné, vybarvené fialově-lila a jakmile keř rozkvete, listy se na pár týdnů pod záplavou květů dokonale ztratí.

Hlavní kvetení se odehrává od konce dubna do poloviny května, přičemž umí nabídnout ještě několik květů na začátku podzimu. Roste do polštářovitého tvaru, zřídkakdy dosáhne 50 cm na výšku, zato do šířky může být v cca 15 letech věku dvojnásobný.

Stanoviště pro Rhododendron

Protože výborně snáší slunečná stanoviště, vysazuje se i do skalek a do popředí vřesovištních záhonů. Často se používá jako podrost vyšších keřů či stromů. Jeho malá velikost jej přímo předurčuje k použití i v malých zahrádkách. Pokud z něj neplánujete vytvořit japonskou bonsaj, nestříhejte jej.

Můžete jej vysadit na plné slunce i do stínu či polostínu, každopádně vždy zamulčujte. Kořeny rostou mělce a nadále se rozrůstají pod povrchem země do stran, kde hledají živiny = nikdy je nesázejte příliš hluboko. Půdu potřebují kyselou (pH 4,5-5,5), bohatou na živiny, chladnou a neustále vlhkou. Ideální směs ke kořenům je rašelina smíchaná s lehkou, vápno-prostou zahradní zemí, zasypaná tlejícím listím či drcenou kůrou. Plně mrazuvzdorný do min. -27°C, velmi pravděpodobně i více.