Dřevěné podlahy, fasáda i nábytek ze dřeva. Také dřevěná okna a dveře či skříň po babičce. Dřevo máme ve své domácnosti či na zahradě téměř každý. Hledáte způsob, jak jej ošetřit, dodat mu nový vzhled? Jednoduše sáhněte po oleji na dřevo či kvalitní barvě.
Přelom jara a léta je ideální období k nátěru všeho dřevěného, co máme na zahradě – ploty, nábytek, zábradlí či schody na terase, verandách, apod. Na trhu najdeme široký sortiment laků, olejů a barev, nejrůznějších pomůcek na aplikaci nátěrů od štětců po opalovací pistole, které nám usnadní práci.
Proto, abyste mohli s nátěry třeba dřevěných planěk či zahradního nábytku začít, měla by být ideálně vlhkost vzduchu do 75% a teploty v rozmezí 20—25 °C. S vhodně vybranými barvami a oleji si pak ušetříte práci.
Jaký vybrat vhodný nátěr na dřevo?
Široký sortiment zboží nám umožňuje nakupovat levnější i dražší produkty. Chcete-li mít jistotu, že vám nátěr vydrží skutečně dlouho, pak vybírejte značkové produkty. Ono pokud nakoupíte něco levného, mnohdy toho pak za nějakou dobu litujete a kupujete pak již kvalitní. V případě, že si nevíte rady, jaký produkt vybrat, ve specializovaných prodejnách jsou odborníci, kteří vám rádi s výběrem pomohou.
Při výběru barev si uvědomte, že není možné mezi sebou kombinovat různé typy základní a vrchní barvy. Kombinujte vždy barvy, které jsou vyrobeny na stejné bázi pojiva. Pro vrchní nátěry se vám budou hodit vodou ředitelné barvy, které rychleji schnou. Dobře se vám bude pracovat s plochými štětci, např. od značky Osmo z přírodních materiálů.
Vodou ředitelné či olejové barvy na dřevo jsou určeny i do interiéru, protože nijak zvlášť nezapáchají. Také se s nimi jednodušeji pracuje. Jejich vlastností je menší praskavost a u bílých odstínů nehrozí žloutnutí tak jako u barev syntetických.
V případě voskových olejů Osmo, pak neřešíte praskavost ani žloutnutí, protože se nátěr plynule vsákne do dřeva a vytvoří ochranný filtr.
Syntetické barvy či venkovní voskové oleje se naopak hodí do exteriéru, jsou vhodnější při napouštění dřeva proti hnilobě a mikroorganismům.
V jakém pořadí používat jednotlivé nátěry
U dřeva v případě použití laku je prvním krokem použití napouštědla, které obsahuje fungicidy a chrání dřevo před dřevokaznými houbami a plísněmi. Další vrstvou jsou speciální barvy určené přímo na dřevo. Ty dělíme na barvy pro venkovní a vnitřní použití. Důležitým kritériem pro laky i oleje Osmo je především odolnost nátěru.
U voskových olejů je možné při výběru správného výrobku, nanášet pouze jednu vrstvu, která již obsahu i ochranné látky proti houbám a plísním.
Barvy do venkovního prostředí musí splnit celou řadu nároků. Musí být odolné vůči proti povětrnostním podmínkám, voděodolné, odolné vůči chemikáliím, slunečnímu záření, ale i například musí zvládnout i extrémní teploty nebo vysokou vlhkost.
Výrobky ze dřeva natírejte co nejdříve, aby nedocházelo k jejich napadení.
Prodlužte dřevu životnost díky kvalitnímu nátěru
Nátěr dřeva by měl mít dlouhou životnost a rovněž dostatečný ochranný účinek. Při práci proto dbejte na to, abyste barvy na dřevo nanesli souvisle, bez pórů, s použitím vhodné barvy a vhodnou technikou. Nátěr má mít dostatečnou sílu, je proto někdy lepší aplikovat několik vrstev postupně. Staré nečistoty rozhodně očistěte smirkovým papírem, bruskou a zbavte plochu, která se bude natírat prachu.
Na podklad barvu nanášejte vždy v několika vrstvách, tak, aby se jednotlivé póry překrývaly. Natírejte několika tenkými vrstvami postupně. Pro první nátěr dřeva použijte penetrační nátěr, zejména u dřevotřísek, dřevovláknitých desek a savých materiálů. Skvělou službu udělají i oleje Osmo, které jsou určeny na ochranu dřeva.
Chcete-li zachovat vzhled dřevěného plotu, fasády či pergoly, starejte se o ně pravidelně. Nátěr ochranného oleje či barev v pravidelném intervalu opakujte. Jedině tak vám dřevo vydrží opravdu dlouhá léta. Vybírejte si kvalitní barvy i oleje Osmo, které jsou pro dřevo tou nejlepší variantou.