Okrasné slunečnice jako moderní hybridy jsou jednak velmi druhově pestré, ale hlavně půvabné a dokonce vhodné i pro alergiky. Netvoří totiž pyl, což znamená, že ani doma ve váze nebudou způsobovat problémy lidem s alergií.
Hybridy s pylovou sterilitou
Moderní hybridy okrasných slunečnic jsou založené na pylové sterilitě. Znamená to, že nevytvářejí pyl a jestliže nejsou opylené pylem ze svého okolí, nezačínají ani tvořit semena. Proto také vytrvale kvetou a není zapotřebí je vyštipovat.
Jednoduchost jejich pěstování
Jejich kouzlo však spočívá spíše v jednoduchosti jejich pěstování. Výsev se provádí přímo do půdy, a to v období od konce dubna do konce května. Po výsevu je zalijeme a dále zaléváme již jen v období sucha. Výhodou je to, že slunečnice pak rostou prakticky samy. Pochopitelně je třeba dodržet vhodné stanoviště, tím je slunné místo. Naprosto nevhodné jsou stinné nebo polostinné polohy. Jsou to velmi vděčné a navíc krásné květiny. Pozdější výsevy vám zaručí, že ještě na sklonku léta, kdy už je kvetoucích rostlin opravdu poskromnu, budou kvést tyto krásky.
Obrovská variabilita slunečnic
Okrasné slunečnice jsou vyšlechtěny v mnoha typech rostlin, v různých výškách a také v odlišné barvě květů. Například větvené slunečnice, ty mají výhodu, že oproti jednostonkovým kvetou delší dobu. Květy slunečnic mohou být plné i poloplné. Uplatňují se nejen v zahradách, ale také jako rostliny k řezu anebo do suchých vazeb. Výška jejich stonku může být od 4 metry vysokých obrů až po půlmetrové nebo dokonce i trpasličí odrůdy.
Mini slunečnice se hodí do nádob
Speciálně pro pěstování v nádobách byly vyšlechtěny nízké slunečnice s větvenou lodyhou. Rostou přirozeně zakrsle i bez případných retardátorů růstu. Ve vegetačním období je důležité udržovat jim přiměřenou vlhkost substrátu a občas je přihnojit. Pamatujte, že velikost rostliny je závislá také na objemu květináče, v němž jsou pěstovány a na možnosti rozvoje kořenového systému v něm.