Silenky – oblíbené skalničky

Květen je nejen nádherný měsíc, ale také období, kdy rozkvétá většina našich oblíbených skalniček. K těm patří i mnohé s růžovými květy, jako například silenky. V našich podmínkách se jim daří velmi dobře a proto ani jejich množení není problém.

Charakteristika rodu
Velmi bohatý rod čítající na 600 druhů to jsou silenky (Silene). Vyhovuje jim slunné stanoviště a dobře propustná až štěrkovitá půda, mírně vlhká. Příliš vysychavé půdy pro ně nejsou vhodné. Některé z druhů silenek jsou až přecitlivělé na zimní vlhkost, která může způsobovat jejich zahnívání.

Výsev a množení
Zcela bezproblematické je u silenek množení řízkováním běhen vegetačního období. Zvláště oddenkovité a kobercovité silenky se takto množí snadno. Mají velmi miniaturní semínka, takže množení výsevem se příliš neuplatňuje, spíše se praktikuje jen u botanických druhů. Ty je vhodné vysévat už v zimních nejpozději v předjarních měsících.

Silene acaulis
Silene acaulis patří k našim nejoblíbenějším druhům. Tento druh pochází z horských oblastí Eurasie a Severní Ameriky. Vytváří nádherné husté koberce. Růžové nebo bílé kvítky se na rostlinných kobercích začínají objevovat počátkem léta. V horských oblastech jsou tyto druhy jedny z nejčastěji se vyskytujících, ovšem v našich podmínkách je potřeba počítat s tím, že se nedožívají příliš vysokého věku. Bohužel množství květů na rostlinách je v přírodě vždy větší, než na zahradách.

Silene maritima (uniflora)
Tento druh silenek je v našich podmínkách naprosto spokojený a bezproblémový. Dokáže se rychle rozrůstat a vytvořit husté koberce. Patří k nízkým druhům dosahujícím pouhých 10 – 15 cm na výšku, a to včetně květů. Bíla a růžové kvetoucí rostliny mají kalichy jako by nafouklé. Velmi pěknou a zajímavou panašovanou odrůdou je Druett’s variegated množící se velmi dobře řízkováním.