Přemýšlíte o zimní zahradě?

Dříve se stavěly nákladné zimní zahrady, ale od té doby, co jsou rodinné domky menší, přizpůsobily se tomu i velikosti těchto prosklených prostor plných kvetoucích i nekvetoucích rostlin.

Promyslete si ale dobře umístění zimní zahrady, způsob výstavby i stylové začlenění do prostoru. Někdy bývá zapuštěná do interiéru, ale k obytnému prostoru se dá přistavět i z vnější strany. Co se světové orientace týče, je doporučována jižní strana, a to z toho důvodu, abychom zimní zahradu mohli využívat (je-li vytápěna) i v zimě, nebo se skrze sklo nechali hřát prvními jarními paprsky.

Osázení nejbližšího okolí zimní zahrady je stejně důležité jako její vnitřní uspořádání. Příliš vysoké rostliny by bránily přístupu světla do jejího interiéru. Pozornost věnujte i podlaze, měla by být dostatečně pevná, ale ne kluzká, protože rostliny tady budete často zalévat. Nejvhodnější se oproti dříve používané kamenné dlažbě jeví dlažba keramická. Ta je po vyspárování dostatečně rovinná a bude se na ni tedy dobře umísťovat zahradní nábytek, který můžete mít přes léto například na terase. Zimní zahrada má pro zahradníky ještě tu nespornou výhodu, že pokud je v ní možno regulovat teplotu, umístí do ní na zimu rostliny v květináčích, které přes léto vynesou opět pod širé nebe na zahradu. Dalším nezanedbatelným plusem je to, že v ním můžeme předpěstovávat semenáčky zeleniny i květin, na což je v nyní v březnu nejvyšší čas.