Himalájský cedr je zřejmě nejpůvabnějším druhem cedru. Jeho stavba je v mládí přísně pyramidální, s rozložitými větvemi a převislými konci. Jehlice jsou středně zelené, neopadavé a vyrůstají ve svazcích po 20 až 30. Starší rostliny nabývají charakter unikátních solitér, protože každý je trochu jinak vytvarovaný.
Jedná se pravděpodobně o nejatraktivnější cedr, který potkáte od severní Itálie až do Toskánska téměř na každém kroku. Jeho mrazuvzdornost není taková jako například u libanonského, ale dle mnohých zkušeností s pěstováním v naší republice nepředstavuje větší potíže. V teplejších zónách (Praha, Polabí, jižní Morava) je bezproblémový a na jiných místech republiky (vyjma chladných a horských) může při extrémně tuhých zimách, které nebývají časté, mírně namrznout. Týká se to nedozrálých větviček a jehlic, které se na jaře snadno obnoví.
Cedry pěstujte na přímém slunci, v jakékoli propustné, dobře odvodněné půdě, tolerují i vápenité podloží. Himalájský cedr potřebuje pozici chráněnou před ostrými zimními větry. Mrazuvzdorný do cca -21°C.