Zakládáme zahradní cestu

Příprava
Před založením zahradní cestičky bude potřeba zakoupit dlažbu, písek, štěrk, cement a obrubníky. Mezi další potřeby, které budou při realizaci chodníčku potřeba, patří rýč, lopata, kolečko, skládací metr, vodováha, šňůra a kolíky, rovnací lať, koště, gumové kladivo, deskový vibrátor, míchačka na beton. Budoucí cestu si vyznačte pomocí kolíků a šňůr, označenou plochu vyhlubte dle výšky dlaždice, myslete na rezervu pro podkladový drobný štěrk.
   
Podklad
Trasu budoucího chodníku vysypete cca 20 cm štěrku a udusejte. Pevné okraje cest zajistěte obrubníky, měly by být kladeny do betonového lože. Mezi jednotlivé bloky beton nepatří. Jakmile beton vyschne a obrubníky pevně drží na svém místě, vysypeme vrstvu ještě 5 cm jemného štěrku a opět udusáme. Vzniklou plochu vyrovnáme pomocí latě. Abychom docílili přesné výšky podkladu, uděláme na krajích latě zářezy na výšku dlaždic.

Vlastní pokládka
Pokládáme zámkovou dlažbu, zachováváme pravidelné spáry mezi dlaždicemi. Dlaždice je také možné klást do betonového lože, cestička se tak stává odolnější a ve spárách neroste tráva. Jedná se ale o náročnější postup pro zkušenější kutily, jak beton zaschne, nebude již šance s dlaždicemi hýbat. Do spár vmeteme křemičitý písek, celou plochu pokropíme, znovu zameteme a můžeme udusat deskovým vibrátorem. Stejný postup dláždění je i u zatravňovacích dlaždic. Uvnitř těchto dlaždic jsou ale otvory, které se po vydláždění vysypávají zeminou, a vysévá se do nich travní směs. Zatravňovací dlažba se hodí zejména na příjezdové cesty nebo často zatěžovaná místa. Stejně jako travní porost se udržuje sečením.