Pěstujeme květák, zkusíte to s námi?

Víte, co je to malá zelinářská maturita? To je úspěšné vypěstování zdravého a dobře rostoucího květáku. Květák je totiž zeleninou první trati a má své vyšší nároky na pěstování. Pokud to vyzkoušíte společně s námi, podle osvědčených rad odborníků, povede se vám taková malá zelinářská maturita jistě také.

Výběr spolehlivé odrůdy
Na výsev a pěstování v zahradě se ze všech odrůd hodí nejvíce ‚Briliant‘. Vysévá se v dubnu a sklízí od začátku září. Předpěstování sazenic provádíme v pařeništi anebo ve studeném skleníku. Pokud nemáte pařeniště ani skleník, počkejte s výsevem na květen. Tím se čas sklizně květáku posune na měsíc říjen, ale nic jiného se nemění. Tato odrůda si totiž hravě poradí s časovým posunem o měsíc a není potřeba si květák předpěstovávat za oknem doma.
Druhou spolehlivou odrůdou, kterou ovšem řadíme k podzimním květákům, je odrůda ’White Rock‘. Její rostliny mají bohaté olistění, které spolehlivě kryje růžici. Tato odrůda patří k těm nejkvalitnějším a nejodolnějším, navíc je spolehlivě odolná vůči mechovitosti růžice i vůči prorůstání.

Půdní podmínky
Květáky jsou obecně známé tím, že nekoření nijak hluboko, proto je nutné, aby měly všechny živiny v půdě snadno dostupné. Daří se jim dobře na těžších dobře zpracovaných půdách plných dostatečné zásoby humusu. Vysazujeme je do záhonů prohnojených vyšší dávkou uleželého hnoje anebo kompostu.

Zálivka a hnojení
Hlavně v maximálním růstovém období květák potřebuje nutně dostatek vody. Citlivost květáku na chlor nás nutí používat draselná hnojiva pouze ve formě síranové a již nikoli ve formě chloridové. Pro polopozdní odrůdy květáku musíme počítat s větším prostorem, neboť na rozdíl od odrůd rychlených dorůstají do větších velikostí. Vysazujeme je tedy do sponu 50 x 50 cm, tedy dostatečně volně.