Pěstování máku: Pozor na výměru!

Pěstování máku
Pěstování máku

Jak na pěstování máku

Mák sejeme nejdřív ze všech plodin. Můžeme sít ještě na sněhovou pokrývku, nevadí, když semínka zapadají sněhem, nezmrznou. Rozblácený záhon mu však vadí. Vhodné jsou střední půdy bez hnojiv, ale dobře zásobené humusem a živinami. Čerstvé hnojení chlévskou mrvou mu však nesvědčí. Do půdy zapravujeme dusík: před setbou síran amonný (např. cererit), po vyjednoceni rostlin ledek.

Pro usnadnění výsevu se doporučuje objem ztrojnásobit příměsí téže velikosti a hmotnosti. Jako příměs lze použít například upražená semena máku, která nevyklíčí odpad z pečiva). Sejeme řídce do řádků asi 30 cm vzdálených, do hloubky 0,5 cm. Za vlhka mák vzejde i z povrchu i z větší hloubky. Semeno nemoříme. Důležité je mák včas jednotit, už při vytvoření dvou až čtyř pravých lístků. Jednotíme na vzdálenost 10 až 15 cm, na 1 m2 by nemělo být víc ne 40 rostlin. Při jednocení nezapomeneme k rostlinkám přihrnout půdu a okopat je.

Nejčastější chorobou je plíseň maková ? napadená rostlina krní, má světle zelené listy, které se stáčejí k zemi. Plísni předejdeme, pokud budeme mák vysévat na stejný záhon alespoň s tříletým odstupem. Plísní napadené rostliny odstraňujeme.

Ze škůdců se vyskytuje nejčastěji mšice maková, při jednocení odstraňujeme napadené rostliny, silný porost škůdci odolá. Méně často se vyskytuje krytonosec makovicový a žlabatka a další škůdci. Největší škody na máku působí ptactvo, které před dozráváním vyklovává tobolky. Ochrana je problematická, důležité je mák včas sklízet. Z odrůd máku je nejvýnosnější Gerlach a Opál, modro semenné druhy se nazývají maraton a Lazur, bělosemenné odrůdy Albín a Sokol.

Pozor, pěstování máku na výměře nad 100 metrů čtverečních podléhá ohlášení.