Katalpa někdy přeroste přes hlavu

katalpa
katalpa

Katalpa – nepřehlédnutelný strom s obrovskými srdcovými listy, výraznými květy i plody. Katalpa  to je někdy tak zvaný  fazolový strom, který stále častěji můžete vidět nejen v parcích, ale i v zahradách.

Výhody jsou jasné. Rychle roste a odpuzuje komáry. Velkými listy navíc krásně zvlhčuje vzduch.

Na jaře katalpa obroste obrovskými srdcovými listy, které mohou být až 20 cm dlouhé a téměř stejně široké. V červenci jsou některé druhy obsypány hrozny bílo-žluto-fialových, opojně vonících květů. Na podzim katalpu zdobí atraktivní, luskům podobné tobolky, dlouhé až 50 centimetrů. Katalpa se hodí především jako solitéra, která přitáhne zraky všech.

Při výsadbě katalpy je třeba brát ohledy na velikost vzrostlého stromu a poskytnout mu dostatečný prostor. Je třeba rovněž brát v úvahu nároky na úklid spadlého listí, jehož masa je u statného stromu velká. Listy po rozedmutí nepříjemně páchnou.

Katalpě vyhovuje humózní propustná půda. Pěstujeme na prosluněném místě. Dle stanoviště dorůstá od 10 do 15 metrů. Katalpa kvete v červnu., semena dozrávají v říjnu. Dá se dobře tvarovat řezem.

Rozmnožuje se buď semeny výsevem na jaře, nebo řízkováním patkových řízků pod sklem při teplotě 19 – 21 stupňů Celsia, a nebo na podzim kořenovými řízky přímo do země.

Znalci mohou strom používat k léčivým účinkům (antiseptiku, laxativu a protilátka k hadímu uštknutí). Pozor kořeny jsou velmi silně jedovaté. Strom se řadí k rychle rostoucím dřevinám.

U nás pěstována od 19. století především v parcích a velkých zahradách jako okrasný solitér. Katalpa trubačovitá je strom, který zaujme svými velkými listy, nápadnými bílými květy uspořádanými do velkého květenství, vysokým vzrůstem nebo zajímavými plody, které přetrvávají až do následující sezóny a připomínají lusky.

Původem pochází katalpa trubačovitá z jihovýchodu Spojených států – oblast států podél Mexického zálivu. Odtud se postupně rozšířila díky člověku po celém území Spojených států a do jiných částí světa jako okrasná dřevina.