Éterické oleje: Vyplatí se znát jejich účinky

Éterické oleje
Éterické oleje

V první řadě je třeba vědět, jaké účinky vdechování konkrétní vůně přináší. I když se málo cvičenému nosíku může zdát, že oleje z některých rostlin voní přibližně stejně, jejich vlastnosti se mohou lišit. Například  meduňka a litsea cubeba připomínají citron. Ale zatímco se citrusové plody většinou užívají při nemocech z nachlazení a k pročištění vzduchu, meduňka uklidňuje a litesea naopak povzbuzuje. Mátové pastilky se sice podávají při bolestech v krku či kašli, mátová esence přivodí spánek a pozor, může i podráždit citlivější oči.

„Prodávající by měl zevrubně znát vlastnosti nabízeného zboží. A jestliže tomu tak není, měl by mít dostatek průvodního odborného materiálu od samotného výrobce nebo distributora,“ připomíná obchodnice s tímto sortimentem Jana Pochobradská.

Dostatek informací může zákazník předem získat  i v odborné literatuře nebo na internetu.
Zdravotní potíže se lidé mohou způsobit rovněž nesprávnou přímou aplikací nebo přidáním oleje do koupele.

„Esenciální oleje jsou silné koncentráty a přímo na kůži se mohou používat jen některé: například levandule nebo citron. Velmi účinně působí na hmyzí bodnutí. Některé esnce mohou vyvolávat zvýšenou citlivost pokožky na sluneční svit nebo mohou způsobit podráždění kůže,“ upozorňuje Jana Pochobradská.
Také – zejména v některých „dámských“ časopisech tolik propagované – použití éterických olejů do koupelí není bez nebezpečí. Olej je nutno předem rozmíchat v mléce (některé prameny doporučují i smetanu). Vonný olej se stane součástí emulze, jejíž částice se rozptýlí ve vodě. Jinak plave na povrchu a při opouštění koupele může ulpět na vodou rozmáčené kůže a doslova „popálit“.

Zuzana Plocková