Moderní typy dřevěných schodů

V tomto článku se chci především zaměřit na dva typy dřevěných schodů, které se v Evropě nazývají schody Faltwerk a schody Bolzen. Protože se nám žádný z českých překladů pro tyto typy dřevěných schodů dostatečně nelíbil, rozhodli jsme názvy nepřekládat.

Tak tedy… schodiště Bolzen. Tento typ samonosného schodiště skrývá nespočet možností různých provedení s moderním čistým vzhledem. Hlavním znakem těchto dřevěných schodů jsou válečky, které jsou umístěné pod stupni a tvoří tak nosnou konstrukci. Válečky na schodiště Bolzen nabízíme v nerezovém nebo dřevěném provedení. Tyto válečky se nejčastěji umisťují pouze na vnitřní stranu schodiště, ale není výjimkou, že jsou na obou stranách. V prvním případě je samozřejmě nutné vnější stranu schodiště vynést jiným způsobem. Velmi často se používá dřevěná zadlabaná bočnice nebo kovová bočnice, ale nejčastějším způsobem je použití nerezových trnů, které jsou kotveny do přilehlé zdi. Protože se jedná o velmi čisté provedení, další velmi oblíbenou kombinací je doplnění schodiště použitím kaleného skla. Z důvodu opravdu velkého množství různých variant jsme se vše pokusili objasnit na několika fotografiích níže.

Druhý typ schodiště, o kterém jsem se chtěl zmínit, se nazývá schodiště Faltwerk. Tento typ samonosného schodiště poznáte na první podhled díky konstrukci stupňů a podstupňů. Oba zmíněné komponenty schodiště mají stejnou tloušťku a tvoří nosnou konstrukci celých schodů. Podle zvolené konstrukce máme v nabídce materiál o síle 42 mm nebo 55 mm. Tato varianta se velmi často používá v kombinaci s nerezovými trny do zdi nebo s kaleným sklem, do kterého jsou stupně kotveny přes nerezové držáky. Pro představu Vám níže opět přinášíme několik fotografií našich výrobků.