Schody a schodiště

Plánujete stěhování do podkrovního bytu? Přemýšlíte o rekonstrukci chalupy a chcete využít i půdní prostory? Nebo stavíte rodinný dům a rozhodujete se, jak se dostat do patra? Pro všechny, kteří pokyvují, jsme připravili tento článek.

Opomíjeným, ale velmi důležitým prvkem vícepodlažních interiérů je schodiště. Schodiště je nejen spojnice dvou pater, ale také velmi dominantní prvek celého interiéru. Dnešní doba nabízí nespočet konstrukčních typů a obrovskou škálu materiálů. Ať už se jedná o schody ze dřeva, z kovu, ze skla nebo jejich kombinace, určitě je dobré pečlivě zvážit konstrukci a provedení tak, aby byl pohyb po schodech bezpečný a co nejpohodlnější.

Bezpečný pohyb po schodech je daný především sklonem schodů a rozměrem stupňů. Délka běžného kroku je 61 – 63 cm. Tento rozměr vychází z následujícího vzorce:
2 x výška stupně + šířka stupně = 61 až 63 cm (krok)
V ideálním případě je výška stupňů 15 – 18 cm. Při této výšce stupňů vychází šířka stupně kolem 27 – 33 cm. Dalším důležitým parametrem je šířka schodiště, která se standardně projektuje okolo 90 cm. Při výběru vhodné konstrukce schodů hraje velkou úlohu prostor, kterým interiér disponuje. Pro malé prostory máme v nabídce vřetenové schodiště nebo mlynářské schodiště. Oba typy schodů vyrábíme jak ze dřeva, tak v kombinaci s kovem nebo se sklem. Tento typ schodů je používán spíše v případě propojení s méně užívanými místnostmi v domě.
Dřevo, kov, sklo a beton – vyberte si materiál schodiště z naší široké nabídky.

Nejběžnějším materiálem na výrobu schodů je určitě dřevo. Jedná se o přírodní materiál, který lze velmi hezky zkombinovat s ostatními materiály, a schody ze dřeva se hodí jak do klasicky, tak i moderně vybavených interiérů. V nabídce naleznete přes 18 různých druhů dřevin a od každé dřeviny několik různých variant. Konečný vzhled dává dřevu lakovna, kde probíhá finální úprava dřeva – velmi důležitá pro životnost Vašich schodů stejně jako následná údržba.

V poslední době se často kombinuje dřevěné schodiště se zábradlím z jiných materiálů. Zábradlí na schodiště nemusí být pouze dřevěné. Variantou je zábradlí z nerezu, oceli či kaleného skla, neboť dodává schodům čistý a moderní vzhled. Především u konstrukcí nazývaných Bolzen a Faltwerk využívají zákazníci této možnosti. Ale zmíněné materiály se nepoužívají pouze na zábradlí. Architekti v současnosti tyto materiály velmi rádi navrhují také na schodnice (bočnice) nebo na stupně schodů. Obzvláště oblíbenou kombinací dnešní doby jsou kovové schodnice společně s dřevěnými stupni. Naopak kalené sklo se velmi často používá jako nosná konstrukce nebo na stupně schodů.

Zde jsme pro Vás připravili několik výrobků z naší produkce. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat nebo se podívejte na naše stránky www.fhs.cz.