Dřevěné schody a jejich údržba

Lakované dřevěné schody
Moderní lakované povrchy se vyznačují nepřekonatelnou odolností proti opotřebení a dlouhou životností. Dvousložkové transparentní laky, které používáme, vytváří velmi tvrdý povrch, odolný jak proti nečistotám, tak proti vlhkosti. Mějte ale na paměti, že poškození lakovaného povrchu vyžaduje kompletní renovaci větší plochy. Abyste zamezili poškození lakovaného povrhu a vnášení nečistot na schodiště, doporučuje se nevstupovat na schodiště ve venkovní obuvi.

Čištění
Na údržbu lakovaných povrchů používáme zpravidla suchý nebo vlhký hadr. Schodiště je možné také vysávat. Nikdy nepoužíváme mokré hadry. I při použití vlhkého hadru hned setřeme přebytečnou vodu suchým hadříkem. Také nikdy nepoužíváme tekutý písek, kyseliny nebo jiné leptavé čisticí prostředky, které by mohly povrch poškodit. Při větším znečištění je možné použít šetrné jarové prostředky nebo přírodní mýdla dostatečně rozředěná vodou.

Dřevěné schody s povrchem olej a vosk
Povrchová úprava přírodními oleji a vosky dovoluje dřevěným schodům více dýchat a uchovává si svůj přírodní vzhled. Oproti lakování je povrch při použití olejů a vosků mnohem méně uzavřen a dřevěné schodiště může absorbovat vlhkost a opět ji postupně uvolnit, čímž vytváří zdravé klima v interiéru. Voskované a olejové povrchy jsou navíc antistatické, což znamená, že odpuzují prach a špínu. Při správné údržbě vypadají dřevěné schody stále jako nové i po delším používání. Další obrovskou výhodou je možnost drobných oprav bez znatelných okrajů.

Čištění
Platí zde stejný postup jako u lakovaných povrchů. Ideálně suchým nebo vlhkým hadrem a přebytečnou vodu co nejdříve utřít. Na silně znečištěný povrch dřevěných schodů je možné použít čistící přípravky například „Voskovou údržba“ a čisticí prostředek od firmy Osmo Color. Dřevěné schody s olejovým povrchem je nutné pravidelně olejovat. Doporučený interval je jednou za rok například pomocí „Tvrdého voskovacího oleje“ do firmy Osmo.