Nejen prací je však člověk živ. Proto chodíme na zahradu i odpočívat, opalovat se a třeba jenom tak „chytat lelky“. A pro tyhle (ne)činnosti je potřeba vybavit se kvalitním zahradním nábytkem. V záplavě nejrůznějších druhů, tvarů a materiálů na trhu však není jednoduché se zorientovat, pojďme se tedy podívat do nabídky zahradního nábytku eshopu HM nábytek a vybrat si ten správný.
Při nákupu zahradního nábytku si nejprve musíme promyslet pár důležitých věcí. Bude stát pod stříškou nebo ho necháme napospas počasí? Chceme stolek a židle každý den uklízet? Pobýváme na zahradě jenom dva nebo pořádáme grilovací párty pro přátele? Kolik hodláme do posezení investovat?
Dřevo – stylové, ale náročnější na údržbu
Většina z nás dá za pravdu tomu, že do zahrady se nejvíc hodí dřevo. Přirozeně ladí se svým okolím a je příjemné na pohled i na dotek. Dřevěný zahradní nábytek ale rád nasává vlhkost, proto se víc hodí do pergol nebo altánů, zkrátka tam, kde na něj nebude pršet.
Pokud nemáte možnost své zahradní posezení zastřešit, ale přesto je chcete mít ze dřeva, můžete zvolit nábytek z finské borovice ThermoWood. Speciální tepelná úprava tohoto dřeva změní jeho vlastnosti tak, že mnohem lépe čelí povětrnostním vlivům. Udávaná životnost takového nábytku je až 30 let a oproti exotickým dřevinám má velkou výhodu v tom, že se dá pořídit za vcelku příznivou cenu.
V případě, že se nemusíme příliš ohlížet na peníze, je nejlepší volbou právě exotické dřevo. To je velmi odolné vůči počasí, plísním i působení dřevokazného hmyzu a venku může zůstat klidně celý rok. Na výrobu tohoto nábytku se nejvíce používá teak, durian, meranti, severoamerický akát nebo eukalyptus.
Ať už se rozhodnete pro jakékoliv dřevo, jeho životnost každopádně prodloužíte pravidelným ošetřováním speciálními prostředky, které vám doporučí každý výrobce i prodejce zahradního nábytku.
Kovový nábytek – složený a uklizený během chvilky
Poměrně nenáročný na údržbu je kovový zahradní nábytek. Většinou je vyrobený v kombinaci ocelových a hliníkových částí a často je skládací. Dá se tedy velice rychle odnést a uložit a přitom ani nezabere tolik místa. Hodí se především na zpevněné plochy, protože do hlíny se kovové nohy boří a kromě toho, že se ušpiní, ničí nám tím pěstěný trávník.
Starat se budeme muset především o polstrování židlí, samotnou konstrukci stačí občas jen otřít. Kovový zahradní nábytek by neměl stát na dešti, aby nám za jednu sezónu celý nezrezavěl.
Relaxujte plnými doušky
Venkovní posezení můžeme doplnit pěkným slunečníkem, případně rovnou zahradním stanem. Ten první nás ochrání před pálícími paprsky, druhý pak i před deštěm. Kdo má sluníčko rád a rád se na něm vyhřívá, neobejde se na zahradě bez pohodlného lehátka. Může mít kovovou konstrukci, která bývá většinou skládací, nebo být celé ze dřeva. To je pak trošku těžší, proto bývá vybavené kolečky pro snazší přesun. Slunění na zahradním lehátku je jednou z nejpříjemnějších forem venkovní relaxace.
Při pořizování vybavení do zahrady nesmíme opomenout ani na pohodlnou houpačku. Dávno pryč jsou časy, kdy byli domácí kutilové nucení vyrábět si houpačky sami doma „na koleni“. Dnes si můžeme na trhu vybírat ze spousty parádních houpaček, které jsou opravdovými ozdobami zahrad a zahrádek. Díky bytelné konstrukci a útulným polštářům při pohupování snadno zapomenete na všechny starosti všedního dne. A to je to nejlepší, co pro sebe můžete na zahradě udělat.