Jak se starat o zahradní jezírko

jak se starat o zahradní jezírko
jak se starat o zahradní jezírko

Je opravdu krásný pocit mít na zahradě jezírko. Mnoho lidí si rádi posedí na zahradě, relaxují a dívají se na ryby plovoucí v jejich rybníčku.

Je to skvělá věc. Ale

jak se starat o zahradní jezírko

s cílem zajistit si dlouhodobou radost z něj? Zde jsou některé skvělé tipy, které vám řeknou, jak udělat právě to správné.

Čerpadla a filtry

Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, aby vaše jezírko bylo krásné, je zakoupit čerpadlo a jezírkový filtr.  Ty lze snadno zakoupit, ať už online nebo na většině vodních center.

Mít čerpadlo s filtrem je velmi důležité, zejména pokud máte ve vašem jezírku ryby. Bez čerpadla s filtrem, který čistí a udržuje vodu v pohybu, bude vaše jezírko špinavé a plné řas a bakterií.

Nejdůležitějším úkolem filtrů je působit jako mini kanalizace pro jezírka. Jednoduše řečeno média ve filtru vytvoří obrovskou plochu, která se stává domovem mnoha miliony užitečných bakterií.

Doporučujeme použít některý z jezerních setů, které jsou sestaveny ideálně pro vaše zahradní jezírko. Součástí setů je často i UV lampa, která je také důležitá, neboť likviduje řasy a nebezpečné bakterie a navíc zajistí, že se v jezírku nedrží komáři.

Povrchové problémy

Dalším způsobem, jak se starat o zahradní jezírka je zajistit, aby všechny listy, větve a větvičky byly rychle odstraněny z povrchu vody. Často lidé umístí svá jezírka na dvorky a do zahrad, kde je spousta stromů a keřů.  Pokud máte jezírko na takovém místě, musíte často veškerý odpad ze stromů a keřů likvidovat z povrchu vody. Jinak klesnou ke dnu, kde začnou tlít a začnou kazit vodu jezírka.

Můžete využít síť, kterou například na podzim natáhnete přes jezírko, ale často stačí jednou denně vše sesbírat síťkou.

Výměna vody

Po zimě se obvykle doporučuje, aby majitelé jezírek část vody vyměnili. Nikdy byste neměli vyměnit veškerou vodu z jezírka, obvykle stačí vyměnit  20% až 50% vody pro udržení čistého a zdravého jezírka.

Při výměně pozor na ryby – vždy ponechte dostatek vody,aby mohly pohodlně plavat.

Péče o jezírko je velmi důležitá, pokud chcete, aby vám dělalo radost dlouhá léta.