Kalendářní zima je dobou, kdy mají zejména ženy zvýšenou tendenci šířit svým bytem nejrozličnější vůně. Pocházejí-li z výparů esenciálních olejů, stalo se ustáleným zvykem nazývat je aroma terapií. A to bez ohledu, zda lidé opravdu chtějí léčit nějaký neduh, a nebo jen potřebují v bytě vůní přehlušit třeba zápach po vařeném zelí.
Jen přírodní olej je vhodný k aroma terapii
Naprostá většina spotřebitelek nakupuje esenciální oleje intuitivně nebo podle zprostředkovaných informací. Přitom se jedná o sortiment, jehož nesprávné použití může člověku i ublížit. Nejčastější chyba, které se zákazník dopouští, je nákup syntetického výrobku. Prodávat je není žádný prohřešek, ale nakupující by měl vědět, že se nejedná o přírodní esenci, byť se honosí sebe přírodnějším názvem. Takový produkt by měl označit už výrobce. Ale ovšem – mít na výrobku nápis ‚syntetický esenciální olej‘, to není právě dobrý marketingový tah. Výrobci tedy chemický původ oleje skrývají do rafinovaných názvů.
‚Někteří výrobci označují syntetické oleje jako vonné, relaxační nebo jako oleje do aroma lamp,? vysvětluje Alena Pochobradská, která se patnáct let věnuje prodeji přírodních produktů. ?Zákazníka nesmí zmást, že tyto výrobky imitují i tak notoricky známé rostliny jako je smrk, růže nebo heřmánek.‘
Nakupujující by ovšem měl vědět více. ‚Za nejspolehlivější považuji uvedení latinského názvu rostliny na etiketě. Potom je podle mne možno výrobku věřit,‘ říká Alena Pochobradská. ‚Jeden z největších distributorů rovněž odlišuje přírodní a syntetické oleje odlišnou barvou na etiketě,‘ připomíná další vodítko.
Na stráži by měl stát i zdravý rozum. ‚Jestliže stojí lahvička růžového oleje padesát korun, logicky se nemůže jednat o přírodní produkt. Nebo nazývá-li se taková, jak říkám, voňavka opium, může snad někdo věřit, že není syntetická?‘ směje se majitel obchodu s přírodninami Jiří Podstava. Konzumenti se shodují: tento typ zboží by si člověk neměl kupovat v supermarketech nebo v příležitostných stáncích, kde často prodává nepříliš znalý personál. Přírodní esenciální oleje je nejlepší nakupovat ve specializovaných obchodech. Bývají to nejčastěji prodejny ručně zhotovované keramiky, dárkových předmětů a přírodního zboží.
Voní-li to pěkně, není jedno, zda jde o přírodní nebo syntetický olej? Tuto otázku je možno občas slyšet.
Není to jedno. Vdechování syntetických výparů může způsobit bolesti hlavy, chrapot, žaludeční nevolnosti. Navštíví-li takto ‚provoněnou‘ domácnost astmatik, má zaděláno na záchvat dušnosti.
Zuzana Plocková