Červenolisté a speciální odrůdy bazalek

Zelenolistým bazalkám jsme se již věnovali, nyní si představíme některé odrůdy červenolistých bazalek a odrůdy speciální, které jsou jedinečné hlavně díky svému netradičnímu aroma.

Semena bazalek můžete zakoupit u našich partnerů zde.

U všech typů bazalek jsou nejcennějšími částmi rostliny její mladé listy. V průběhu růstu, zvláště v letním období bazalky vyhánějí do květu. To je v podstatě nežádoucí jev, takže květy vyštipujeme, čímž podpoříme další větvení a růst rostlin.

Červenolisté bazalky
RED RUBIN‘ má opravdu krásné a výrazné květy připomínající levanduli. Její vůně je však tradiční příjemná bazalková. Bohatého větvení u této odrůdy docílíme pravidelným zaštipováním. Jedná se o červenolistou odrůdu s pevnými purpurovými listy bez náhodného zeleného zabarvení.
Silně lesklé a zkadeřené lístky temně purpurové barvy, navíc se zubatým okrajem má odrůda ‚PURPLE RUFFLES‘. Části rostlin jsou zajímavě panašované, květy růžové. Využívá se často a běžným způsobem a navíc dobře slouží jako ozdoba hotových pokrmů.

PURPLE OPAAL‘ je růžově kvetoucí červenolistá odrůda bazalky, která má jemně bublinatý povrch listů a velmi výrazné aroma. Krásná barva této odrůdy je vítaná hlavně v rýžových pokrmech a jako součást bylinkových octů nebo studených obloh. Výjimečně se na rostlině mohou objevit nazelenalé lístky.

Speciální odrůdy bazalek
Jak již samotný název ‚LIME‘ napovídá, jedná se o druh bazalky s výraznou vůní citronu. Její lístky jsou světle zelené, hladké a květy má bílé. Pro svou neodolatelnou kombinaci bazalkové a citronové vůně je ideálním dochucovadlem rybích a kořeněných pokrmů. Aby vám déle vydržela, můžete si z ní vytvořit bylinkový ocet.

Dalším druhem velmi aromatické bazalky je ‚CINAMONETTE‘ vonící po skořici a anýzu. A to je důvod, proč je žádanou složkou pokrmů s nasládlou chutí a vůní. Olivově zelené listy vyrůstají z purpurových lodyh, na nichž se později začnou tvořit růžové květy, a celá rostlina pak vyhlíží velmi dekorativně.

SIAM QUEEN‘ neboli Siamská královna je neméně atraktivní odrůdou. Je skvělá v tom, že si jako rostlina udržuje svůj tvar sama, aniž bychom ji museli jakkoli zaštipovat. Patří ke kompaktním silně aromatickým odrůdám vhodným do truhlíků. Růžové květy, nahloučená květenství a tmavé zelené listy jsou jejími typickými znaky.