Rajčata pro průmyslové zpracování se vysévají přímo na trvalé stanoviště, ovšem rajčata pro svou vlastní potřebu většinou zakládáme z předpěstované sadby. Podívejme se na to, jak správně postupovat, abychom se na závěr sezóny dočkali zdravé a bohaté úrody.
Jak na správné předpěstování sadby rajčat
Doba pro předpěstování
Předpěstování rajčat trvá obvykle 1,5 – 2 měsíce. Výsev tomu přizpůsobíme, jestliže zamýšlíme vysadit sadbu sazenic do fóliovníku nebo skleníku na konci dubna či začátkem května. Pro venkovní výsadby je postačující výsev koncem března. Je to sice určité riziko, ale sadbu nebývá problém dopěstovat na okenním parapetu v bytě.
Substrát + zálivka
Osivo je nejvhodnější vysít do misky s výsevním substrátem. Ten se před výsevem vyrovná, utuží a po výsevu semen se zasype jen jemnou vrstvou půdy a znovu utuží. Vždy je důležité oseté misky pravidelně zavlažovat, stačí mírně, ale nesmí se zapomenout. Pokud se rozhodneme pro použití preventivního ošetření proti houbovým patogenům, použijeme již k první zálivce roztok fungicidu.
Pikýrování
Rostliny začínáme pikýrovat až tehdy, když se na nich objeví první pravé listy. Pikýrování provádíme do kelímků, sadbovčů nebo malých kontejnerů, a ty si pak naskládáme například do dřevěných bedýnek či přepravek. Tím si ulehčíme práci při manipulaci s velkým množstvím sadby. Pokud sadbu ukládáme do skleníku, měli bychom přepravky či bedýnky podložit, aby kořínky rostlin neprorůstaly ven z otvorů a nezakořeňovaly ve skleníkové půdě. Při vysazování sazenic bychom tyto kořínky zpřetrhali a došlo by k poškození sadby. Celkově by to zpomalilo ujímání rostlin po výsadbě.
Přihnojování sadby
Přibližně od třetího týdne můžeme sadbu i přihnojovat. Do pravidelné zálivkové vody připravíme slabý roztok plného hnojiva. Obvykle používáme kapalná nebo krystalická hnojiva, ta jsou velmi dobře rozpustná ve vodě.
Doporučení: Asi 2 týdny před výsadbou do venkovních prostor sadbu otužujte. Postupně snižujte teplotu a větrejte.