Agapanthus JACK’S BLUE” kalokvět”

Jack’s Blue je nadmíru atraktivní kalokvět z Nového Zélandu se sytě modrými květy v létě. Květenství jsou uspořádána ve vrcholových okolících podobně jako u okrasného česneku a jednotlivé květy jsou protáhlé zvonky blankytně modré barvy se sytě modrofialovými proužky. Jeho velkou předností je velmi pevný a vysoký stonek o výšce až 1m, který se v deštích ani větru neohýbá a neláme. Listy jsou středně zelené, přízemní, široce podélné. Tato odrůda patří k nejdéle kvetoucím – začíná přibližně v polovině července a pokračuje do posledních teplých a slunečných dnů podzimu. V teplých letech může ještě začátkem října mít květy.

Kalokvět pěstujte ve výživné zemi, která musí být velmi dobře odvodněná, aby kořeny přes zimu neshnily. Od pozdního jara do konce léta rostlina uvítá hnojení a častější zálivku, přestože díky dužnatým kořenům výborně zvládá i dočasné sucho. Ve Středozemí patří k nejoblíbenějším letním rostlinám jak do nádob tak do zahrad. U nás je výborný do letních kompozic k bazénům a letním terasám, kde si léto užíváte nejdéle.

Jack’s Blue je otužilá odrůda a jako jediná ochrana před mrazy jí postačí bohaté zamulčování kůrou. V chladnějších oblastech s tuhými zimami můžete rostlinu zasypat větším množstvím kůry a navíc ochránit nepromokavým krytem. Takto ošetřená zvládne mrazy hluboko pod -20°C. Na konci zimy, co nejdříve po nebezpečí nejsilnějších mrazů odstraňte kryt a polovinu kůry a vyčkejte do opravdového jara (březen/duben), kdy můžete odhrabat i kůru, odstranit zbytky listů a nechat rostlinu opět vyrašit. Každým rokem bude silnější a bude tvořit více stonků s květy.