Magnolia grandiflora (Praecox”) “GOLIATH””

Goliath už svým jménem předurčuje cosi nadprůměrného. Tento Goliáš mezi magnóliemi opravdu ručí za to, že na velikosti záleží: květy patří k největším ve skupině grandiflora, dosahují běžně 30 cm v průměru. Jsou krémově bílé a velmi voňavé i na vzdálenost několika metrů. Vykvétají ke konci června, postupně nakvétají po celé léto a objevují se až do posledních teplých a slunných dní začínajícího podzimu. Poupata jsou poměrně velká a vzpřímená, vždy na konci nových výhonů, a tvoří se během celého roku.

Listy jsou středně až tmavě zelené, velmi lesklé, mírně stočené při krajích, na rubu pokryté rezavými chloupky. Svým vzrůstem se Goliath v našich podmínkách drží v rozumné výšce, maximum 8m se dá očekávat za mnoho desítek let. Ve své domovině pak dorůstá až 15m. Není potřeba stříhat. Jakmile je zasazena do dobré země, začne si tvořit nové pupeny a tak houstnout.

Pro spolehlivý růst je dobré najít jí vhodné místo. Ideální by byl o umístění v zimním stínu, ale na plném letním slunci. Každopádně potřebuje být chráněná před ostrými větry v zimě a na jaře. Zem potřebuje kyselou, velmi úrodnou, vlhkou ale ne mokrou, propustnou. Starším rostlinám vyhovuje jíl, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Při dlouhotrvajících nebo silných mrazech, stejně jako při kombinaci silného slunečního svitu a silného mrazu je nutné ji zakrýt bílou netkanou textilií, a to pouze na DOBU NEZBYTNĚ NUTNOU (max. 2 týdny). Tato magnólie je mrazuvzdorná bez ochrany do -18°C, s ochranou a na dobrém stanovišti až do -25°C. V zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte!