Jarní cibuloviny

krokus
krokus

Kam je umístit

Cibuloviny, tyto první zvěstovatele jara, můžeme v zahradě, ať velké, nebo i té nejmenší, umístit různým způsobem.

Lze je vysadit do květinových záhonů, kde je po jarním odkvetení nahradí letničky. Pěkně působí i ve skalce, kterou rozzáří hned po roztání posledního sněhu.

Máme-li větší zahradu s trávníkem, zaujmou svými převážně bílými a žlutými květy rozeseté v trávě. Musíme ale počítat s tím, že první sekání trávníku odložíme až na začátek června, proto pro ně vyhradíme třeba jen menší část trávníku v rohu zahrady.

Lze je pěstovat v předzahrádkách, ale i v dostatečně velkých nádobách nebo truhlících u vchodu do domu nebo na balkoně.

Jak je pěstovat

Plané druhy, tedy původní, v přírodě rostoucí cibuloviny, mají mít v zahradě podobné nebo shodné podmínky, jaké měly v přírodě. Hodí se tedy do míst, kde zahrada přechází do přírodních partií. Patří mezi ně takové rostliny, jako jsou sněženky, bledule nebo plané tulipány.

Kulturní rostliny, neboli kultivary, se vyznačují zpravidla většími a výraznějšími květy a dobře rostou jen na dokonale připravených záhonech. Z jarních cibulovin mezi ně patří například tulipán ve svých nesčetných varietách.

Doba výsadby je pro cibuloviny kvetoucí na jaře září a listopad. Hloubka výsadby záleží na velikosti cibule, ale někdy i na kvalitě půdy. Zpravidla platí, že se vysazují třikrát hlouběji, než je výška cibule. Do písčitých půd se mohou vysazovat o něco hlouběji, do těžších naopak výše.

Hnojení je třeba přizpůsobit životnímu rytmu rostliny, tedy slabší dávku hnojiv na jaře při rašení a hlavní přihnojení na podzim, při růstu kořenů.

Jakmile cibuloviny odkvetou, je dobré odstřihnout semeníky, aby se rostliny nevysilovaly tvorbou semen.