Zahradní jezírka s vodou, která jiskří

Ne všechna domácí jezírka ale splňují představy svých majitelů. Je třeba vědět, jak a jakými přípravky udržet v jezírku křišťálově čistou zdravou vodu. Dnes již existují přírodní přípravky na bázi bakterií a enzymů – skvěle fungují a jsou šetrné k prostředí i zdraví lidí. Rozhodující okolnosti pro krásné a zdravé jezírko V první řadě je důležité mít jezírko dobře postavené – nejlépe odborníky – aby dobře fungovalo. Je nutné zohlednit poměr koupací a břehové čistící zóny, osadit vše správnými rostlinami, zajistit dostatečné provzdušnění, používat vhodný podklad na dno (různé frakce kačírků a podobně).

Firmy, které to umějí, se sdružují do Svazu zakládání zeleně. Obvyklým problémem je vyšší pH vody. Často se musí snižovat. Při tom je ale nutné vzít v úvahu hodnotu uhličitanové tvrdosti vody – pokud je nízká, pH se po aplikaci přípravku mění velmi rychle, pokud je vysoká, je nutné naopak zvýšit dávkování. Při regulaci pH vody v jezírku se doporučuje s ohledem na vodní organismy neměnit pH v průběhu 24 hodin o více než 1,0. Jako podpůrný prostředek zajišťující správnou funkci jezírka se používají bakterie. Po napuštění vody do jezírka se urychluje nastavení biologické rovnováhy právě díky nim. Pokud je voda v jezírku starší, bakterie „zleniví“. Doporučuje se proto neustále doplňovat bakterie nové, „hladové“, které zajistí správnou funkci jezírka a podpoří samočisticí biologickou rovnováhu vody. Pokud něco není v pořádku, voda zezelená nebo přebují řasy.

Pak je vhodné sáhnout jednorázově po přípravku, který z vody vysráží fosfor – živiny pro řasy – tím řasy uhynou a sedají ke dnu. Poté se odfiltrují, odsají nebo seberou ze dna a voda je opět průzračná. Pro jezírka s vysokým vnosem fosforu, například poblíž hnojených trávníků nebo s vysokým rizikem náletů organiky ve formě listí ze stromů či pylu, se jako prevence před růstem řas používá sorbent ve formě polštářků, který je umístěn ve filtraci a průběžně z vody fosfor vychytává. Takovou funkci také dobře vykoná v době, kdy ještě vodní rostliny nejsou ve vegetačním období a kdy jejich spotřeba fosforu není vysoká. Když se ví jak na to, bude káva u vašeho jezírka opravdu chutnat

Tyto informace vám přinesl tým internetového obchodu Bakterie-enzymy.cz ve spolupráci s výrobcem prostředků pro zdravá jezírka společností PROXIM.