Sloupovité jabloně – i do našich zahrad?

Sloupovité jabloně
Sloupovité jabloně

Každý rok v létě cestujeme do Itálie, většinou do hor. A každý rok znovu a znovu žasneme nad množstvím a krásou jabloňových sadů.

Jabloně mají vysázené a nejrůznějších místech. A často i poměrně ve vysokých nadmořských výškách. Klimatické podmínky rozhodně nemůžeme srovnávat, ale co se srovnat dá, jsou pěstované typy jabloní. Nikoliv odrůdy, ale opravdu typy.

Sloupovité jabloně

Také máte na zahradě staré jabloně, které se rozrůstají, zabírají spoustu místa a na podzim máte na větvičkách pár mrňavých jablek?

V Itálii jsme prvně viděli sloupovité jabloně. Kmen, pár krátkých větviček a na nich velikánská jablka. Prostě paráda.

Kam se hodí?

Sloupovité jabloně, kterým se také říká baleríny, jsou stromy rostoucí do výšky a na podzim obalené jablky. Sloupovité stromy jsou samy o sobě velmi dekorativní.

Nespornou výhodou sloupovitých jabloní je možnost je vysadit prakticky kdekoliv. Málá zahrada? Není problém. Více druhů jabloní vedle sebe? Žádný problém. Sloupovité jabloně se hodí i například k vysázení podél plotů, protože rostou nahoru a nebudete řešit jajich pořerůstání do ulice či k sousedům. Tento typ jabloní je možné pěstovat také v květináčích na terasách nebo balkónech.

Pěstování

Na zahradě i v sadu je vhodné při vysazování sloupovitých jabloní dodržet rozestup asi 60 až 70 cm od sebe. Už vidíte tu výhodu?

Pokud máte zájem mít jabloň na balkoně či na terase, tak počítejte s tím, že stromky potřebují dosatatečně velkou nádobu – alespoň 50 x 50 cm. Při pěstování v nádobě je nutné mnohem více dbát na zalévání a v zimě pak na izolování nádoby, aby kořeny nepromrzly.

Sloupovité jabloně pěstujte na slunném stanovišti a hnojení ani zeminu nemusíte nijak řešit – stačí jim běžná zemina.

Sazenice sloupovitých jabloní je dnes už možné zakoupit kdekoliv v zahradnictví či na internetu.

Sloupovité jabloně a hromady jablek

Sloupovité jabloně jsou na pohled maličké a křehké stromy. Přesto dokážou dát poměrně slušný výnos – někde se udává, že jsou schopny dodat až 5 kg jablek na 1 metr výšky. Při běžné výšce 2 až 3 metry to už na nějaký ten štrůdl určitě bude.

A jelikož stromů sloupcovité jabloně můžete mít více i na malém prostoru, tak ta úroda bude již po pár letech stát jistě za to.