Rychle rostoucí živý plot – Turkestánský brest

Turkestánský brest
Turkestánský brest

Turkestánský brest (Ulmus pumila) je jedinečná rostlina vyznačující se extrémně rychlým růstem. Její původní domovinou je oblast východní Sibiře, proto je často také nazýván Jilm sibiřský. Je to nenáročná rostlina s malými zelenými lístky, nejčastěji je využívána jako rychle rostoucí živý plot. Za rok je schopna vyrůst o 1,2 až 1,8 metru a zakryje prakticky vše, kde jej vysadíte, přičemž se bohatě rozvětvuje. Konečná výška může dosáhnout až 5 metrů. Živý plot běžné výšky tak můžete vypěstovat v průběhu 1,5–2 let.

Turkestánský brest – Výsadba živého plotu

Výsadbu živého plotu můžete provést jen v období vegetačního klidu, tj. na podzim koncem října, nebo začátkem listopadu, a poté na jaře v březnu, dubnu až do poloviny května (záleží na počasí).
• Kořeny je třeba aspoň 24 hodin před výsadbou namáčet, aby dobře nasákly vodu.
• Vykopanou zem můžeme obohatit rašelinou nebo kompostem, v případě těžkých hlinitých půd k ní přidáme písek.
• Umístíme rostlinu do jámy, zasypeme kořeny zeminou, potom opatrně kolem sešlapeme zem. Zpočátku hojně a často zaléváme.
• Když se pod rostliny (přímo na půdu) uloží černý fóliový pás, zabrání se růstu plevele, půda lépe drží vlhkost a rostlina roste rychleji.

Ošetřování

Na jaře živý plot asi 10–15 cm nad půdou ořežte, aby se větvičky rozvětvily.
Pokud rostlinu vhodně zaléváte, tak začne velmi rychle růst. V létě musíte ještě jednou zkrátit dlouhé výhonky minimálně na polovinu a na podzim opět. Při posledním řezu koncem podzimu keř zarovnejte na stejnou výšku. První rok nenechme plot vyrůst výš jak 1–1,5 metrů, dávejme raději pozor na dostatečnou hustotu. Další rok na jaře ho můžeme nechat dorůst až do dvoumetrové výšky. A protože to netrvá dlouho, na konci jara se může tvarovat.

Použití

Turkestánský brest je ideální k použití ze strany od silnice, k zachycení prachu i zvědavých pohledů kolemjdoucích. Pro intenzívní růst vyžaduje rostlina pravidelný přísun vody. Když rostlina dosáhne požadovaného rozměru plotu, stačí jí jen málo vody a její růst se zpomalí. Jediná péče o tuto rostlinu spočívá prakticky pouze v pravidelném stříhání do požadovaného tvaru tak, aby nepřerůstal tam, kde to nechceme.

Na následujícím webu si Turkestánský brest můžete za velmi zajímavou cenu objednat, zde o něm také naleznete bližší informace: www.zazracny-plot.cz.