Ptačí koncert

Ptačí koncert
Ptačí koncert

Jak se blíží jaro, tak nás stále častěji budí ptačí zpěv. S odchodem zimy a nástupem jarních měsíců to bude čím dal tím častější.

A víte jak poznáte, který druh vstává jako Vy?

Ptačí koncert

Jste spíše ranní ptáče a vstáváte s červenkou? Nebo si raději přispíte a vstáváte až s ranním koncertem špačka?

Ptačí vstávání se mění měsíc od měsíce, ale zcela zjednodušeně lze říci, že každý ptačí druh na naši zahradu přilétá a zahajuje svůj koncert v pravidelný čas. Uváděné údaje jsou vztaženy ke konci března a začátku dubna.

Ptačí koncertování se řídí východem slunce, respektive určitou intenzitou světla. První nás začne budit Rehek a to zhruba v pět hodin ráno. Jeho čas startuje cca 50 minut před východem slunce.

Následují Červenka, Střízlík, Kukačka, Sýkora, Pěnkava, Vrabec a největší lenoch je Špaček, který začíná svůj koncert až okolo 6,45.

Ptačí koncerty končí prakticky s vyhoupnutím slunce nad obzor.

Ornitologové vysledovali, že ptačí zpěv není samoúčelný, ale je to lákání samiček. Kdo z ptáků zpívá nejvíce a nejhlasitěji, má největší šanci u ptačích samiček. Stejně tak zjistili, že jednotlivé ptačí druhy mají geneticky určené ranní “zpívací” okno, aby se nemuseli vzájemně překřikovat jednotlivé druhy, ale pouze vždy spolu soupeří jenom zástupci jednoho ptačího druhu.

Ranní koncert trvá více jak dvě hodiny.