Všichni zahrádkáři dobře ví, že tajemství jejich zahradnického úspěchu je zejména o kvalitě půdy. Správnou půdu potřebují jak rostliny na okrasné, tak i rostliny na užitkové zahradě.
A každý zahrádkář také ví, že to nejlepší pro svoji zahradu nenajde v zahradnictví, ale může si to vyrobit sám, na své vlastní zahradě. Řeč je o kompostu.
Poklad jménem kompost
Kompost je kombinace živočišného a rostlinného odpadu a zeminy. Můžeme kompostovat posekanou trávu, piliny, listí, malé větvičky a jiný odpad ze zahrady.
Kompostovat můžete i vaječné skořápky, čajové sáčky, kávovou sedlinu, slupky ze zeleniny nebo ovoce. Doporučuje se i trocha recyklovaného papíru.
Ale kompost netvoří pouze odpad, aby se dobře vyvíjel, je potřeba občas přidat i nějakou zeminu, má ji být minimálně 10%.
Čím pestřejší je skladba materiálu ke kompostování, tím lépe. Vše co chcete kompostovat dobře promíchejte. Kombinujte vlhké a suché odpady, hutný materiál s porézním a hnědé se zeleným.
Není tedy vhodné kompostovat pouze jeden druh odpadu, například posečenou trávu. Pouze tráva způsobí hnití. Je vhodné ji nakombinovat s něčím hnědým, třeba s listím nebo štepkou.
Do kompostu nepatří nahnilé potraviny, rostliny nakažené nějakou chorobou nebo chemicky ošetřený materiál. Stejně tak byste do kompostu neměli házet zbytky z kuchyně – maso, kosti, exotické ovoce.
Za jak dlouho je kompost hotový?
Zrání kompostu závisí zejména na vlhkosti, teplotě a provzdušnění. Může být hotový za půl roku, ale my ho tvoříme roky dva. Během této doby ho jednou až dvakrát překodíme, aby se pořádně provzdušnil. Za dva roky se zkompustuje většina zahradního odpadu. Zrání kompostu se dá urychlit pomocí urychlovače kompostu.
Jak kompost využít?
Hotový a přeházený kompost přidejte do své zahrady někdy z jara.
Kompost se hodí téměř ke všem rostlinám. Odvděčí se vám – zeleninové záhony, okrasné keře i ovocné stromy. I trávníku udělá správný kompost dobře.
Kde kompostovat?
Místo na kompostování volte s rozvahou – nesmí narušovat požitek ze zahrady a zároveň musí být blízko a musí k němu být volný příjezd s kolečkem.
Fajn je, když máte možnost kompostér či místo na kompostování umístit někam do stínu – slunce zbytečně vysušuje a prodlužuje dobu zrání.