Prunus persica FAYETTE” – broskvoň”

Broskvoně mají rady teplo, ale osvědčilo se nám nedávat je na vyloženě chráněnou pozici, aby nezačaly kvést příliš brzy. Vzhledem k její mrazu-odolnosti si můžeme dovolit ji zasadit i na místo, kde trochu fouká a chladný jarní vítr nedovolí květům se otevřít tak brzy.

Jako většina broskvoní i tato je potřeba ošetřit proti kadeřavosti. Nejlepší termín je v období pukání poupat – tehdy může rostlinu napadnout choroba stejně jako může fungovat postřik. Pokud se vám podaří tento moment zachytit a rostlinu postříkat, máte na celý rok vystaráno. Pokud i tak kadeřavost váš stromek napadne, listy otrhejte, spalte a rostlinu pohnojte, nejraději na list (např. Wuxal® super). Brzy si vytvoří nové, zdravé olistění a dozraje bez problémů.

Zem by měla být lehce vápenitá nebo neutrální, neustále vlhká, ale dobře odvodněná. Nepřesazujte prostokořenné na podzim – od konce léta již nedělají kořínky. Stříhání je možné buď na jaře po odkvětu nebo po sklizni – dlouhé větve zakraťte na méně než polovinu, slabé odstraňte. Ověřená mrazuvzdornost do -27°C.