Osvětlete svou zahradu

Rozmístění osvětlení
Důkladně nejdřív zvážíme, které partie zahrady a jakým úhlem světelných paprsků nasvítíme. Rozeznáváme lampy vrhající světlo převážně dolů, rozptylující světlo na všechny strany, usměrňující světlo do úzkého kužele pro osvětlení detailů (reflektory). To vše záleží na konstrukci stínidla. Rozptyl tlumeného světla vytváří v zákoutích se splývavými větvemi stromů a keřů náladovou atmosféru. Kužel reflektoru zaměřený na architektonický detail jej dokáže povýšit na hlavní dekoraci zahrady. Nevhodné nasměrování svítidel může naopak nepříjemně oslňovat. Tok světla lze upravit stínítky nebo tlumit například krytkami z mléčného skla. Počet svítidel na zahradě by měl být přiměřený. Příliš mnoho svíticích prvků může osvětlovat také interiér, což je nežádoucí například při sledování televize. Také v zájmu zachování dobrých sousedských vztahů je vhodné osvětlení na noc vypínat, popřípadě nechat jen decentně osvětlené zahradní komunikace. Pro dosažení požadovaného efektu nasvícení zahrady musíme zahradní svítidla vhodně rozmístit: spojit s venkovním prostorem a nasměrovat na osvětlované části nebo objekty. Stromy a větší keře je vhodnější osvětlovat zdola pro jejich lepší vyniknutí. Menší flóru osvětlujeme naopak shora, vynikajícího efektu lze dosáhnout při osvětlování zevnitř záhonů. Menší keře a trvalkové záhony je vhodné osvětlit tedy buď shora nebo ještě lépe zevnitř skupiny, která díky osvětlení bude působit vzdušně a volně. Zahradní osvětlení by nemělo oslňovat a rušit okolí velkým světleným tokem.

Typy zahradních svítidel
Pro nasvícení zahrady a venkovních prostor máme k dispozici rozmanitý výběr
osvětlení. Design zahradních svítidel by měl být v souladu s celkovým stylem domu. Pro zahradní svítidla je vhodnější výběr decentního vzhledu, který se lépe hodí do přírodního exteriéru než složité tvary.

Venkovní nástěnná svítidla
Nástěnná svítidla jsou velmi praktická a většinou slouží pro vnější osvětlení budov, přístupových cest kolem objektů a funkčních venkovních prostorů. Jejich pomocí lze také decentně nasvítit detaily stavby. Jsou vhodná pro osvětlení vstupu do domu, popřípadě vjezdu do garáže. Volit můžeme buď svítidlo umístěné na zdi, nebo dražší variantu zabudovanou ve stěně, která není tak náchylná na mechanické poškození.

Zemní svítidla
Zemní svítidla je osvětlení zabudované do země, pomocí něhož osvětlujeme větší travnaté plochy, terasy, okolí bazénu apod.