Nerezové nebo smaltované nádobí?

Pokud máte chatu po babičce nebo dědečkovi, tak víte, že na ni můžete občas najít zajímavé věci. Nejčastěji na takové staré vesnické chatě narazíte na smaltované misky či mísy. Je to kvůli tomu, že byly kdysi velmi oblíbené. Avšak jak čas plyne, tak se stává, že se křehké věci rozbíjí. Čím je pak ale nahradit, a prodává se dnes ještě smaltované nádobí?

Ano, smaltované nádobí se dnes prodává. I když už rozhodně není tak oblíbené, jak bylo kdysi. Je to především díky vynálezu nereze. Nerezové misky a mísy, na které dnes narazíte nejčastěji, jsou výdobytkem moderní doby.  Jejich výhodou je především materiál, ze kterého jsou tvořeny. Ten jim poskytuje – jak už vypovídá název – ochranu proti rzi, ale také odolnost. Oproti smaltovanému nádobí jsou mnohem odolnější.

Smaltované a porcelánové misky a mísy jsou dnes na ústupu. Přesto však existují obchody, ve kterých jsou k sehnání. Zde můžeme uvést stránky Vetroshop.cz, kde koupíte i smaltované nádobí, se kterým by se před lety chlubila i Vaše babička na vesnici.

Kromě toho je také dnes na výběr ze spousty dalších materiálů, kde mezi nejvýznamnější patří: keramika, melamin, sklo. Keramické mísy a misky slouží především k servírování – a to díky svým pestrým a atraktivním dekorům. Melamin je zase levný a odolný, a můžete jej tedy používat ve chvílích, kdy hrozí, že se něco rozbije – třeba při dětské oslavě.

Jako poslední pak máme sklo, které se hodí jak ke skladování a přípravě potravin, tak k jejich servírování. Dnešní skleněné misky se vyrábí i z tvrzeného skla, takže je velká šance, že bez úhony ustojí pád na zem. Navíc misky ze skla jsou velmi oblíbené díky tomu, že se mohou používat v mikrovlnných troubách.
 
Ať již vsadíte na tradiční smaltované nádobí, nebo naopak na moderní nerez, tak nebudete zklamáni ani s jedním. Musíme si však přiznat, že s nerezovým nádobím Vám půjde práce lépe od ruky.